لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

کتانی‌های دست دوم مایکل جردن ۱.۵ میلیون دلار فروخته شد


مایکل جردن. آرشیو
مایکل جردن. آرشیو

کفش ورزشی مایکل جردن، اسطوره بسکتبال آمریکا و جهان، به قیمت نزدیک به یک و نیم میلیون دلار به فروش رسید.

اولین کفش‌های مایکل جردن که در بازی‌های معمولی پوشیده شده بود، به تازگی در حراجی ساتبی در لاس وگاس به قیمت یک‌ میلیون و ۴۷۰ هزار دلار فروخته شد.

این مبلغ، رکوردی جدید برای کفش‌های ورزشی پوشیده شده و بالاترین بهایی است که تا به حال برای کفش های مستعمل در رشته های ورزشی پرداخت شده است. جردن آمریکایی از نظر بسیاری، بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال است.

شوتینگ گارد تیم شیکاگو‌ بولز، که بیشتر دوران حرفه ای خود را در این تیم سپری کرد، به یک نماد جهانی تبدیل شد و به ارتقاء شهرت لیگ بسکتبال آمریکا، ان بی ای، در سراسر جهان کمک کرد. جردن که در سال ۲۰۰۳ بازنشسته شد، اولین بازیکن میلیاردر در تاریخ ان بی ای است.

اما این جفت کفش ورزشی ساخت نایکی به احتمال فراوان در پنجمین حضور مایکل جردن در یکی از دیدارهای لیگ بسکتبال آمریکا در تاریخ اول نوامبر ۱۹۸۴ استفاده شده است. این کفش کتانی که دارای طرحی پیش از کفش های «ایر» نسل اول است، توسط نیک فیورلا، یک مجموعه‌دار کارت خریداری شد.

در سال ۱۹۸۴، کمپانی تولید پوشاک ‌ورزشی نایکی پیشنهاد خط تولید کفش و لباس جردن را به مایکل جردن جوان ارائه داد؛ پیشنهادی که ستاره نوظهور بسکتبال جهان را متقاعد کرد تا با این برند ورزشی قرارداد امضا کند.

این کفش های ورزشی - معروف به کشتی‌های هوایی - توسط بروس کیلگور طراحی شد و اولین کفش بسکتبالی بود که جردن به عنوان یک بسکتبالیست حرفه ای در ان بی ای پوشید.

هرچند که یک میلیون و ۴۷۰ هزار دلار رقمی بسیار نجومی برای کتانی هایی با عمر ۳۷ سال است، اما این کتانی، گرانترین ‌کفش‌های ورزشی جهان نیستند، زیرا نمونه اولیه کفش کتانی نسل اول نایکی کانیه وست، که در مراسم گرمی پوشید، در سال ۲۰۰۸ در حراجی ساتبی به قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

XS
SM
MD
LG