لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

بسکتبالیست منتقد اردوغان واژه «آزادی» را به نام خود افزود


انس کانتر، بسکتبالیست اهل ترکیه.
انس کانتر، بسکتبالیست اهل ترکیه.

انس کانتر، بسکتبالیست اهل ترکیه و از منتقدان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری اسلام‌گرای آن کشور، پس از دریافت تابعیت ایالات متحده آمریکا رسما واژه «فریدم» (به معنای «آزادی») را به نام خود افزود.

او دلیل این اقدام را اهمیت تاکید بر آزادی بیان، اندیشه، و مذهب اعلام کرده است.

این بازیکن که در تیم بسکتبال بوستون سلتیک در لیگ ملی بسکتبال آمریکا، «ان بی ای»، بازی می‌کند توجه خاصی به موضوع‌های مرتبط با حقوق بشر دارد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، از این پس «انس» نام، «کانتر» نام میانی، و «فریدم» نام خانوادگی این بسکتبالیست آمریکایی ترک‌تبار خواهد بود.

او روز دوشنبه پس از قبولی در آزمون «شهروندی»، با ادای سوگند تابعیت ایالات متحده آمریکا را دریافت کرد.

انس کانتر فریدم که یازده سال است در لیگ ملی بسکتبال آمریکا بازی می‌کند، در ماه‌های اخیر با استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا از طریق گفت‌وگوهای رسانه‌ای، به شدت از رفتار حکومت چین با اویغورها در آن کشور انتقاد کرده است.

وزارت خارجه آمریکا تخمین می‌زند که از سال ۲۰۱۷ تاکنون حدود دو میلیون اویغور و سایر اقلیت‌های قومی در اردوگاه‌های استان سین کیانگ در شرایط غیرانسانی نگهداری می‌شوند.

انس کانتر فریدم از اقدامات چین در قبال تبت، تایوان، و هنگ کنگ نیز انتقاد کرده و اخیرا خواستار تحریم بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن شده است.

سخنان این بازیکن با انتقاد مقامات چین مواجه شده است و به همین‌ دلیل مسابقات تیم بوستون سلتیک در این کشور پخش نمی‌شود.

این در حالی است که دولت ترکیه نیز به دلیل انتقاد انس کانتر فریدم که از حامیان عبدالله گل محسوب می‌شود، گذرنامه او‌ را لغو کرده بود و این‌ بازیکن برای سفر به سایر کشورهای جهان با مشکلات زیادی مواجه شد.

XS
SM
MD
LG