لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

آلمان به دنبال خرید سامانه دفاع موشکی از اسرائیل یا آمریکا است


اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان
اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان

یک هفته‌نامه آلمانی می‌گوید که برلین در حال بررسی خرید یک سامانه دفاع موشکی از اسرائیل یا ایالات متحده برای دفاع از خود در برابر تهدیدات احتمالی روسیه است.

هفته‌نامه آلمانی دی‌ولت روز شنبه گزارش داد که این تمهید در واکنش به تهدیدهای موشکی روسیه از جمله موشک‌های اسکندر مستقر در کالینینگراد است.

کالینینگراد بخشی از خاک روسیه است که بین لهستان و لیتوانی قرار دارد. روسیه در سال ٢٠١٨ اعلام کرد که موشک‌های اسکندر را در این منطقه مستقر کرده است. اسکندر یک سامانه موشکی متحرک است که جایگزین موشک‌های اسکاد شوروی شده است و قابلیت حمل کلاهک‌های متعارف یا هسته‌ای را دارد.

ابرهارد زورن، بازرس کل نیروهای مسلح آلمان، می‌گوید که موشک‌های اسکندر تقریبا به تمام اروپای غربی می‌رسند و هیچ سپر موشکی برای محافظت از این تهدید وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها چنین سامانه‌های دفاعی دارند گفت که یکی از پرسش‌های مطرح درباره ناتو این است که آیا این سازمان موفق خواهد شد یک سامانه دفاع موشکی جامع (برای پاسخ به این تهدید) ایجاد کند.

آقای زورن می‌گوید آلمان نه زمان و نه بودجه لازم برای توسعه چنین سامانه‌های دفاعی موشکی ندارد.

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان، تنها چند روز پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در یکی سخنرانی مهم اعلام کرده بود کشورش با تزریق بیش از ١١٠ میلیارد دلار به ارتش، هزینه‌های دفاعی‌اش را به بیش از ٢ درصد از تولید اقتصادی خود افزایش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG