لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

واکنش آمریکا به خبر انتقال اجباری شهروندان ماریوپل به روسیه؛ زلنسکی از اسرائيل «سامانه دفاع موشکی» خواست


رئیس جمهوری اوکراین - ۲۰ مارس ۲۰۲۲
رئیس جمهوری اوکراین - ۲۰ مارس ۲۰۲۲

لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز یکشنبه گزارش‌ها از انتقال اجباری هزاران نفر از ساکنان شهر بندری محاصره‌شده ماریوپل به روسیه را در صورت صحت، «ناراحت‌کننده» و غیراخلاقی خواند.

او که با شبکه سی ان ان صحبت می کرد، گفت که ایالات متحده هنوز ادعاهای مطرح شده شورای شهر ماریوپل را تأیید نکرده است.

  • آمار سازمان ملل از کشته‌شدگان

در همین حال، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد که تا نیمه شب ۱۹ مارس دست‌کم ۹۰۲ غیرنظامی در اوکراین کشته و ۱۴۵۹ نفر زخمی شده‌‌اند. سازمان ملل می‌گوید آمار واقعی کشته شدگان بیشتر از آمار تائید شده است.

سازمان ملل می‌گوید بیشتر افراد به خاطر حملات ناشی از سلاح های انفجاری مانند توپخانه سنگین و سامانه‌های پرتاب چندین راکت و همچنین به خاطر حملات موشکی و هوایی کشته شده اند.

  • درخواست زلنسکی از اسرائيل

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه در سخنرانی خود در پارلمان اسرائيل، اورشلیم را مورد سرزنش قرار داد و پرسید که چرا به اسرائيل سامانه دفاع موشکی به اوکراین نمی‌دهد؟

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، در پاسخ به زلنسکی، بدون ارائه تعهدی، در بیانیه‌ای گفت که اسرائیل که یک بیمارستان صحرایی و سایر کمک‌های بشردوستانه به اوکراین ارسال کرده است و به کمک‌ها به مردم اوکراین ادامه می‌دهد.

اسرائیل اگرچه تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کرده، اما نسبت به تیره شدن روابطش با مسکو، محتاط بوده است. روسیه به عنوان یک واسطه قدرتمند در سوریه عمل می‌کند، کشوری که نیروهای اسرائیلی اغلب به شبه‌نظامیان طرفدار ایران در آنجا حمله می‌کند.

زلنسکی که خود یهودی است در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به کنست، پارلمان اسرائيل، گفت: «همه می‌دانند که سامانه‌های دفاع موشکی شما بهترین هستند... و قطعاً می‌توانید به مردم ما کمک کنید، جان اوکراینی‌ها و یهودیان اوکراینی را نجات دهید.»

  • کشته شدن یک فرمانده ارشد ارشد روسیه

فرماندار سواستوپول روز یکشنبه گفت که یک فرمانده ارشد نیروی دریایی ناوگان دریای سیاه روسیه، در جریان درگیری‌ها در شهر بندری ماریوپل در شرق اوکراین کشته شد.

مقامات در اروپا، روز یکشنبه نسبت به پرشدن ظرفیت اسکان راحت برخی از نزدیک به ۳.۵ میلیون پناهنده اوکراینی ابراز نگرانی کردند.

در همین حال، پلیس شهر برلین در آلمان می‌گوید، حدود ۱۰ هزار نفر روز یکشنبه در کنسرتی در همبستگی با اوکراین شرکت کردند. جمعیت پرچم‌های اوکراین را در دست داشتند و پلاکاردهایی حاوی شعارهایی در مخالفت با تهاجم روسیه حمل کردند.

XS
SM
MD
LG