لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

اعلام حمایت دوباره اروپا  از اوکراین؛ آلمان تجهیزات دفاعی به کی‌یف ارسال می‌کند


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یک کنفرانس خبری پس از نشست اتحادیه اروپا در بروکسل - ۲۵ مارس ۲۰۲۲ (۵ فروردین ۱۴۰۱)
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یک کنفرانس خبری پس از نشست اتحادیه اروپا در بروکسل - ۲۵ مارس ۲۰۲۲ (۵ فروردین ۱۴۰۱)

با ادامه حملات نظامی روسیه به اوکراین و افزایش تلفات غیرنظامیان در این کشور، فرانسه و آلمان بار دیگر حمایت خود را از اوکراین اعلام کردند.

رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه گفت درباره چگونگی خروج افراد غیرنظامی از شهر تحت محاصره ماریپول با رئیس جمهوری روسیه گفتگو خواهد کرد. همزمان، وزیر دفاع آلمان از ارسال تجهیزات دفاعی به اوکراین خبر داد.

تهاجم روسیه به اوکراین وارد دومین ماه شده و در این مدت بیش از ۴ میلیون نفر خاک این کشور را ترک کردند.

بیشترین آمار تلفات متوجه شهر بندری ماریوپل است. شهردار این شهر تحت محاصره روز شنبه گفت که با سفیر فرانسه در اوکراین در مورد گزینه‌هایی برای تخلیه غیرنظامیان صحبت کرده است.

به گفته آقای بوی چنکو وضعیت در شهر محاصره شده همچنان بحرانی است و درگیری‌های خیابانی در مرکز آن در جریان است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه وعده داده است که با ولادیمیر پوتین همتای روس خود درباره چگونگی خروج شهروندان غیرنظامی از ماریوپل گفتگو خواهد کرد.

در کنار فرانسه و دیگر کشور‌های اروپایی، آلمان هم در این مدت به دفعات حمایت خود را از اوکراین اعلام کرده است. با این حال وزیر دفاع آلمان به دلیل تاخیر در ارسال اسلحه به اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته است.

پس از ارسال ۵۰۰۰ کلاه ایمنی به اوکراین که باعث تمسخر عمومی شد، کریستین لامبرشت بار‌ها به «کندی» در تحویل تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین متهم شده است.

کریستین لامبرشت - آرشیو
کریستین لامبرشت - آرشیو

وزیر دفاع آلمان این انتقاد‌ها را رد کرده و گفته: «ما به طور مستمر در حال بررسی اتفاقات رخ داده در اوکراین هستیم، اما باید به این نکته توجه کرد که آمادگی عملیاتی آن باید تضمین شده باشد.» به گفته او، وزارت دفاع آلمان در حال بررسی تمامی گزینه‌ها است و همه تصمیمات عمومی نیستند.

خانم لامبرشت از تاریخ دقیق ارسال تسلیحات آلمانی سخنی به میان نیاورد، اما گفت تصمیمات در شورای امنیت فدرال آلمان گرفته شده و محرمانه است.

XS
SM
MD
LG