لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

آلمان در تلاش برای جایگزینی گاز قطر به‌جای روسیه


آرشیو
آرشیو

مقامات آلمانی و قطری می‌گویند که مذاکراتی در راستای همکاری درازمدت در حوزه انرژی را پی‌گیری می‌کنند. این درحالی است که آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، درصدد کاهش وابستگی خود به منابع انرژی روسیه است.

قطر در کنار روسیه و ایران، دارای بزرگترین ذخایر گاز در جهان است.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان در برلین گفته است که توافق نهایی حاصل شده است، اما دوحه از تایید این که این توافق نهایی شده است، خودداری کرد.

روسیه بزرگترین صادر کننده گاز به آلمان است و آلمان از زمانی که مسکو به اوکراین حمله کرد، برای کاهش وابستگی خود به انرژی روسیه، چندین اقدام ابتکاری انجام داده است.

دربار امیر قطر اعلام کرد که رهبر این کشور، روز یکشنبه وزیر اقتصاد آلمان را به حضور پذیرفته و در این مورد گفت‌وگو کرده‌است. دو طرف درباره راه‌های تقویت روابط دوجانبه به ویژه در بخش انرژی رایزنی کردند.

دوحه می‌گوید طرفین درباره توافق تامین بلند مدت گاز طبیعی مایع بار دیگر گفت‌و‌گو خواهند کرد.

این درحالی است که قطر، پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که تامین گاز آلمان، برای سال‌ها یکی از موضوعات مورد توجه بوده است، اما مذاکرات، تاکنون به توافق‌ مشخصی منجر نشده‌است.

آلمان به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد دو ترمینال برای واردات گاز طبیعی مایع بسازد. آلمان فاقد ترمینال پذیرش گاز مایع است و لذا نمی‌تواند محموله‌های گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) را به طور مستقیم وارد چرخه مصرف خود کند.

XS
SM
MD
LG