لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

نگرانی مشتریان عمده آلمانی گاز روسیه از تهدید اخیر پوتین


نیروگاه حرارتی لینگن در غرب آلمان (آرشیو)
نیروگاه حرارتی لینگن در غرب آلمان (آرشیو)

مشتریان عمده آلمانی گاز روسیه، به شدت نگران تهدید اخیر پوتین مبنی بر دریافت پول فروش گاز به روبل، هستند.

شرکت های برق و انرژی آلمان روز پنجشنبه ۴ فروردین پس از آن که پوتین اعلام کرد که از این پس کشورهای غیر دوست، باید هزینه گاز صادراتی روسیه را به روبل پرداخت کنند، به شدت اظهار نگرانی کردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در یک نشست تصویری با وزیران ارشد دولت تاکید کرد که مسکو فروش گاز به کشورهای «غیر دوست» را تنها در قالب دریافت مبلغ فروش به واحد پولی روسیه، روبل، انجام خواهدداد.

کارشناسان، این اقدام را نوعی مقابله با کاهش شدید ارزش روبل به دلیل اعمال تحریم‌های گسترده، عنوان کرده‌اند.

روسیه حدود ۴۰ درصد از کل گاز مصرفی اروپا را تامین می‌کند. اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی، روزانه بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ میلیون یورو گاز از روسیه خریداری کرده است.

به گزارش رویترز، تقاضای پرداخت روبل بابت خرید گاز توسط ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه بر اضطراب بازار انرژی، بیش از پیش افزوده است و این ادعای همیشگی مسکو را که مدعی است این کشور یک تامین کننده قابل اعتماد انرژی است را زیر سوال برده است.

برای بیش از ۵۰ سال، حتی در طول جنگ سرد، مسکو تامین انرژی آلمان را ادامه داده‌است.

گازپروم صادر کننده اصلی گاز روسیه، بیش از چهل قرارداد بلندمدت با طرف های اروپایی دارد، اما روز پنجشنبه انجمن خدمات برق و آب آلمان که مشتری گازپروم و شرکت‌های دیگر روسی است، از دولت خواست تا در صورت توقف عرضه توسط روسیه، یک سیستم هشدار اولیه ایجاد کند.

تقاضای روسیه که هنوز ساز و کار مشخصی برای آن اعلام نشده، مشتریان اروپایی را با سردرگمی جدی مواجه کرده است.

تحلیلگران می‌گویند، با وجود آن که روسیه هنوز شیر گاز را بر روی اروپا نبسته است اما این تصمیم پوتین می تواند به طور قابل توجهی قیمت‌ها را افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG