لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

حماس و فتح درباره تاسیس دولت وحدت ملی به توافق رسیدند


با پیروزی مذاکرات روز پنجشنبه میان طرف های فلسطینی، دولت وحدت ملی برای کنترل نوارغزه تاسیس می شود. این اقدام در مذاکرات صلح با اسرائیل که ماه آینده برگزار می شود می تواند موضع فلسطینیان را قوی تر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس آتش بسی که درماه اوت میان اسرائیل و غزه انجام گرفت، از تشکیلات خودگردان فلسطینی به ریاست محمود عباس خواسته شد اداره غیرنظامی غزه را از اسلام گرایان حماس تحویل بگیرد.

روز پنجشنبه مقام های رسمی حماس و جنبش فتح به رهبری عباس از انجام این توافق خبر دادند. مذاکرات در این باره در قاهره و تحت نظارت سرویس های امنیتی مصر صورت گرفت.

پیروزی حماس در سال ۲۰۰۷ در رقابت های انتخاباتی بر هواداران فتح که سبب شد اسلام گرایان قدرت را درغزه به دست گیرند، به یک سلسله خشونت میان دو گروه دامن زد و موجب بروز اختلاف های عمیق میان دو طرف شد.

در ماه مه، طرفین با ایجاد حکومت وحدت ملی موافقت کردند، اما اختلاف بر سر عدم پرداخت حقوق کارمندان دولتی غزه توسط تشکیلات خودگردان توافق را به آستانه شکست کشاند.

روز پنجشنبه عظام احمد از سازمان فتح گفت: «همه کارمندان دولت از حکومت وحدت ملی حقوق خواهند گرفت، زیرا همه فلسطینی هستند و این حکومت متعلق به همه فلسطینی هاست.»

موسی ابو مرزوق معاون دفتر سیاسی حماس نیز گفت کنترل عبور و مرور از مرز غزه که یکی دیگر از موارد مورد اختلاف بود، با مشارکت سازمان ملل انجام خواهد گرفت.

او گفت «سازمان ملل با اسرائیل و حکومت وحدت ملی درمورد نحوه اداره مرز توافق خواهد کرد. »

بر اساس این توافق، ۳ هزار نفر از نیروهای امنیتی تحت استخدام تشکیلات خودگردان فلسطینی در سرویس های امنیتی غزه ادغام می شوند و وظیفه اداره رفت و آمد های مرزی را برعهده خواهند گرفت.

به گفته مرزوق مرز رفح که میان غزه و مصر است جزو این توافق نیست.

بازسازی غزه

عظام احمد می گوید طرفین بر سر «ازمیان برداشتن همه موانع در راه راه ایجاد حکومت وحدت ملی» به توافق رسیده اند.

به گفته او کمیسیونی مرکب از همه حزب های فلسطینی برای عملی کردن این توافق و حل مشکلات احتمالی ایجاد خواهد شد.

اسرائیل، که روز پنجشنبه مصادف با یکی از عیدهای مذهبی در آن کشور است، هنوز واکنشی یه این پیروزی نشان نداده است.

پس از آن که در ماه آوریل برای نخستین بار طرح ایجاد حکومت وحدت اعلام شد، اسرائیل مذاکرات صلح با محمود عباس تحت حمایت آمریکا را متوقف کرد و گفت حکومت جدید را به رسمیت نخواهد شناخت. اسرائیل حماس را که از به رسمیت شناختن دولت اسرائیل سرباز زده، گروهی تروریستی می داند.

ماه گذشته جنگ پنجاه روزه در غزه که میان حماس و اسرائیل روی داد، به پایان رسید.

در این جنگ بیش از ۲هزار و یک صد فلسطینی که بیشترشان غیرنظامی بودند و ۶۷ سرباز اسرائیلی و ۶ شهروند اسرائیلی کشته شدند. اسرائیل با هدف پایان دادن به پرتاب راکت به اسرائیل توسط حماس و گروه های دیگر، به غزه حمله کرد.

در این حمله بخش وسیعی از غزه ویران شد که تشکیلات فلسطینی مبلغ لازم برای بازسازی آن را ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تخمین زده است، که دو و نیم برابر تولید ناخالص ملی غزه است.

نگرانی های بین المللی درمورد مشارکت حماس در حکومت وحدت می تواند به کنفرانس کمک دهندگان که به ابتکار مصر در اکتبر برگزار می شود، آسیب برساند.

به گفته احمد، فلسطینیان می خواهند در سازمان های مختلف سازمان ملل، و از جمله در دادگاه بین المللی جنایی، عضو شوند تا «مردم ما بتوانند اسرائیل را در برابر جنایت های جنگی که مرتکب شده پاسخگو کنند.»

سازمان های بین المللی حقوق بشری مانند عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر، اسرائیل را به ارتکاب جنایت های جنگی در جنگ ۵۰ روزه با غزه متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG