لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

اسرائیل از طرح جدیدی برای شهرک سازی خبر داد


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

در حالی که تشکیل دولت جدید وحدت فلسطینی موجب بروز اختلاف نظر میان ایالات متحده آمریکا و اسرائیل شده است، دولت اسرائیل روز پنجشنبه از برنامه جدید خود برای آغاز شهرک سازی در کرانه غربی و اورشلیم شرقی و احداث ۱۵۰۰ واحد مسکونی در آن مناطق خبر داد.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل یوری آریل وزیر مسکن اسرائیل نوشت اعلام طرح احداث واحدهای مسکونی جدید – که قرار است در سرزمین هایی اجرا شود که فلسطینی ها ادعا می کنند در کشور مستقل فلسطینی آینده قرار خواهند گرفت – واکنش اسرائیل به دولت وحدت فلسطینی است که اوایل هفته جاری تشکیل شد و حماس بخشی از آن است.

مراسم تحلیف کابینه جدید وحدت فلسطینی، روز دوشنبه در حضور محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی برگزار شد.

این کابینه براساس توافق ماه گذشته دو گروه رقیب فلسطینی حماس و فتح معرفی شده است. دو طرف در طی نشستی مطبوعاتی در روز ۳ اردیبهشت ماه گفتند بر اساس این توافقنامه، ظرف ۵ هفته دولت موقت تشکیل و شش ماه بعد نیز انتخابات عمومی برگزار خواهد شد.

اسراییل و ایالات متحده حماس را یک سازمان تروریستی می دانند و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درمورد حضور اعضای حماس در کابینه وحدت فلسطینی ها، ابراز نگرانی کرده بود.

روز سه شنبه، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به این که محمود عباس به جان کری تضمین داده که دولت جدید اسرائیل را برسمیت بشناسد، گفت واشنگتن با درنظر گرفتن ترکیب، سیاست ها و اقدام های کابینه جدید، در مورد آن قضاوت خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ضمن هشدار در مورد شتاب کشورهای جهان در به رسمیت شناختن دولت ائتلافی فلسطینی، از آنها خواست این دولت را به رسمیت نشناسند و گفت «جامعه بین المللی نباید به گروه تروریستی حماس میدان بدهد، چون این کار، روند صلح را به پیش نمی برد، بلکه تروریسم را تقویت می کند.»

اسرائیل در واکنش به توافق اوایل اردیبهشت ماه دو گروه رقیب فلسطینی فتح و حماس، گفتگوهای صلحی که به ابتکار و میانجیگری ایالات متحده در جریان بود را به تعلیق درآورد و کمک های مالی به تشکیلات خودگران فلسطینی و همچنین عمل به وعده آزادسازی زندانیان فلسطینی را نیز به تعلیق درآورد.

آقای نتانیاهو در روز یکشنبه تاکید کرد که دولت او با هیچ گروه فلسطینی که شامل حماس یاشد مذاکره نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG