لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

نخست وزیر دولت وحدت فلسطینی معرفی شد


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نامزد پست نخست وزیری دولت جدید وحدت را معرفی کرد، اما اعلام ترکیب کامل کابینه به دلیل مشخص نشدن نامزد وزارت امور خارجه به تاخیر افتاده است.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آگاه در رام اله حاکی است آقای عباس نامه انتصاب را برای رامی حمداله، نخست وزیر فعلی دولت مستقر در کرانه غربی فرستاد.

آین مقام آگاه گفت دولت آماده است، اما فتح و حماس، ریاض الملکی، نامزد پیشنهادی آقای عباس برای پست وزارت خارجه را رد می کنند. او از سال ۲۰۰۷ این مقام را بر عهده داشته است.

در همین حال یک منبع نزدیک به حماس گفت جنبش اسلامی می خواهد این پست به ذیاد ابوعامر، یکی از دو معاون آقای الملکی واگذار شود.

سازمان آزادیبخش فلسطین، که غرب از آن حمایت می کند و در استیلای حزب سکولار فتح به رهبری عباس قرار دارد، و گروه حماس در ماه آوریل به منظور پایان دادن به سال ها رقابت سخت و گاه خونین، توافقنامه ای را به امضا رساندند.

بر اساس آن توافق، دو طرف برای تشکیل یک «دولت مستقل» از تکنوکرات ها، که راه را برای برگزاری انتخابات هموار خواهد کرد، همکاری خواهند کرد.

مقام فلسطینی گفت اگر مساله وزیر امور خارجه امروز حل شود و عباس بر انتصاب الملکی پافشاری نکند، دولت ظرف چند ساعت اعلام خواهد شد.
XS
SM
MD
LG