لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

نتانیاهو: دنیا دولت ائتلافی فلسطینی را به رسمیت نشناسد


عکس آرشیوی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
عکس آرشیوی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد شتاب کشورهای جهان در به رسمیت شناختن دولت ائتلافی فلسطینی – که قرار است با وحدت گروه های فتح و حماس تشکیل شود – هشدار داده و از آنها خواسته دولت جدید را به رسمیت نشناسند.

اسرائیل و کشورهای غربی حامی آن، حماس را یک گروه تروریستی می دانند و روابط رسمی با آن ندارند؛ حماس بارها گفته خواهان نابودی کشور اسرائیل است.

اما محمود عباس رهبر حزب فتح، که در فروردین ماه به یک توافق صلح با گروه حماس دست یافت، می گوید وزیران دولت وحدت که روز دوشنبه معرفی می شوند بدون درنظرگرفتن وابستگی سیاسی شان انتخاب شده اند تا راه را برای همکاری غربی ها هموار کنند.

نخست وزیر اسرائیل که در جلسه کابینه سخن می گفت از مسئولان جامعه بین المللی خواست تا در به رسمیت شناختن دولت فلسطینی، که بخشی از آن در دست گروه حماس است، عجله نکنند و گفت «جامعه بین المللی نباید به گروه تروریستی حماس میدان بدهد، چون این کار، روند صلح را به پیش نمی برد، بلکه تروریسم را تقویت می کند.»

اسرائیل در واکنش به توافق صلح دو گروه رقیب فلسطینی فتح و حماس، کمک های مالی به تشکیلات خودگران فلسطینی را قطع کرد و عمل به وعده آزادسازی زندانیان فلسطینی را هم به تعلیق درآورد.

محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید دولت مشترک با حماس از سیاست وی در به رسمیت شناختن اسرائیل تبعیت خواهد کرد و به همکاری امنیتی با اسرائیل ادامه خواهد داد. وی قصد دارد حمایت مردم فلسطین را بار دیگر جلب کند.
XS
SM
MD
LG