لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

حماس به اسرائیل: یا پذیرش درخواست های فلسطینیان، یا جنگ طولانی


اسامه حمدان، مسئول سیاست خارجی حماس روز شنبه روی صفحه فیسبوکش نوشت: «اسرائیل باید خواست های فلسطینیان را بپذیرد، والّا با جنگی درازمدت رو به رو خواهد شد.

اسرائیل، که در پی افزایش حملات راکتی حماس، از روز ۱۷ تیر نوار غزه را هدف حملات سنگین قرار داده، تمایلی به امتیاز دادن به آن گروه نشان نمی دهد. اسرائیل برای هر توافق دراز مدتی خواهان خلع سلاح حماس است، و حماس این درخواست را رد می کند. مصر، همچون اسرائیل، حماس را تهدید امنیتی علیه کشورش می داند.

مصر – که میانجیگری بین حماس با اسرائیل را برعهده گرفته، از پیشرفت در گفتگوهای میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی چیزی نگفته است.

یک مقام اسرائیلی به شرط عدم افشای نامش به خبرگزاری رویترز گفت اسرائیل تا الآن هیچ پیشنهادی را قبول نکرده. این مقام افزود: «تفاهم (برسر آتش بس دراز مدت) تنها در صورتی حاصل می شود که حماس آشکارا منافع امنیتی اسرائیل را برآورده کند.»

قرار است هیأت اعزامی اسرائیل و نیز هیأت اعزامی دولت وحدت فلسطینی شامل فرستادگان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی همراه با نمایندگان حماس روز یکشنبه برای ادامه گفتگوهای غیرمستقیم صلح به قاهره بازگردند.

آقای عباس در رام الله از میانجیگری قاهره تقدیر کرد. ترکیه و قطر، قدرت های منطقه ای که از حماس هواداری می کنند، هم در پی میانجیگری بین اسرائیل و حماس بوده اند. آقای عباس در سخنرانی ای که تلویزیون پخش شد گفت: «هدف ما متوقف کردن جنگ و دنبال کردن ابتکار مصر برای صلح است، نه چیز دیگر.»

سازمان ملل اعلام کرده از ۱،۸۰۰،۰۰۰ جمعیت ساکن نوار غزه، ۲۴۵،۰۰۰ نفرشان در جنگ یک ماه اخیر آواره شده اند. در درگیری میان ارتش اسرائیل با شبه نظامیان حماس تا کنون بیش از ۱،۹۰۰ فلسطینی، و ۶۷ اسرائیلی کشته شده اند که ۶۴ نفرشان نظامی بودند. بیمارستان های غزه می گویند بیشتر فلسطینی های کشته شده غیرنظامی بودند.

اسرائیل و فلسطین روز چهارشنبه توافق کردند که آتش بس غزه را پنج روز بیشتر ادامه دهند تا بتوانند به گفتگوهای غیرمستقیم برسر آتش بس پایدار ادامه دهند.

مردم اسرائیل از حمله به غزه به طور گسترده ای حمایت کردند، اما چشم انداز آتش بس درازمدتی که موضع اقتصادی یا دیپلماتیک حماس را بهبود بخشد، در میان مردم و اعضای دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو چندان طرفداری ندارد.

محمود عباس به ادامه شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری معترض است.

روز شنبه هزاران نفر از اعضا و طرفداران احزاب چپگرای و گروه های حقوق بشری اسرائیل علیه سیاست شهرک سازی دولت دست به تظاهرات زدند و شعار می دادند: «وقتی صلحی در کار نباشد، جنگ از

XS
SM
MD
LG