لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

جلوگیری از تظاهرات حماس در کرانه باختری


محمود عباس
محمود عباس

از همین حالا شکاف های عمیق در میان دو طرف خودنمایی می کند.

نیروهای وفادار به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، جلوی تظاهرات حماس در کرانه باختری رود اردن را گرفتند. شاهدان عینی می گویند بعضی از تظاهرکنندگان مضروب شدند.

گروهی از هواداران حماس، شامگاه دوشنبه، ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) با کاروانی در حدود ۳۰ خودرو وارد شهر رام الله در کرانه باختری شدند و با سر دادن شعارهای ضد اسرائیلی خواستار آزادی زندانیان فلسطینی در اسرائیل شدند.

نیروهای امنیتی فلسطین ضمن متوقف کردن و تفتیش خودروها، پرچم های سبز حماس را از تظاهرکنندگان گرفتند و عده ای را مضروب کردند. خبرنگار ی گفت نیروهای امنیتی وی را وادار کردند عکس هایی را که از تظاهرات گرفته بود، از روی تلفن همراهش پاک کند.

سخنگوی نیروهای امنیتی کرانه باختری گفت حماس برای تظاهرات درخواست مجوز نکرده بود. وی همچنین گفت حسن یوسف، رهبر حماس، به نیروهای امنیتی حمله کرده است.

درگیری دوشنبه شب نشان داد که توافقنامه وحدت اخیری که میان دو گروه رقیب فلسطینی امضا شد تا چه حد شکننده است.

گروه حماس در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) کنترل باریکه غزه را به دست گرفت و به این ترتیب، تنها رهبری کرانه باختری رود اردن در دست محمود عباس و حزب فتح او باقی ماند. هفته گذشته آقای عباس یک کابینه جدید و تکنوکرات تشکیل داد که حماس هم از آن پشتیبانی کرد. دولت جدید قرار است بر هر دو بخش سرزمین های فلسطینی حکومت کند و به شکاف هفت ساله سیاسی و سرزمینی پایان بخشد.

با این همه، اختلافات اساسی و تنش ها میان فتح و حماس به قوت خود باقی است. حماس در عمل همچنان قدرت را در نوار غزه در دست دارد، و از هفته گذشته به خاطر اختلاف با محمود عباس بر سر حقوق افراد وفادار به گروه حماس، بانک ها را به تعطیل کشانده است. دولت حماس در غزه بیش از ۴۰،۰۰۰ کارمند داشت که با برچیده شدن آن دولت مشخص نیست که بر سر مشاغل آنها چه می آید و چه کسی حقوق آنها را پرداخت خواهد کرد.

در همین حال، محمود عباس گفت به رغم پیوند با حماس، به همکاری امنیتی با اسرائیل در کرانه باختری ادامه می دهد. پیشتر، هدف اقدامات امنیتی مشترک دولت آقای عباس با اسرائیل بر مقابله با گروه حماس متمرکز بود.
XS
SM
MD
LG