لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

تنها مهاجم بازمانده از حملات مرگبار پاریس به حبس ابد محکوم شد


پس از ده ماه برگزاری جلسه دادرسی، ۱۴۹ روز مناظره و گفت‌وگو ، در نهایت عصر چهارشنبه هشتم تیرماه، احکام دادگاه حملات ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ صادر شد. نوزده تن از بیست متهمی که در پاریس برای دست‌داشتن در حملات تروریستی محاکمه شدند، در تمامی موارد مجرم شناخته شدند.

حملات تروریستی ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ که در پاریس و سنت‌دنیس انجام شد، ۱۳۰ کشته برجای گذاشت. طی این عملیات گروهی از افراط‌گرایان اسلامی توانستند در یک رشته عملیات هماهنگ، در چند مکان بمب‌گذاری کرده و نیز به‌ صورت گسترده به‌ سوی مردم تیراندازی کنند.

مقابل ورزشگاه مشهور "ستاددو فرانس"، سالن تئاتر "بتکلان" و نیز چند رستوران و بار، از جمله مکان‎های انجام عملیات بودند. صلاح عبدالسلام تنها بازمانده این گروه بود.

پیش‌تر دادستانی ملی ضد تروریسم، عبدالسلام را «بازیگر کلیدی» این حملات توصیف کرده بود.

دادستان گفته بود که او «تا آخر به ایدئولوژی خود وفادار مانده است»، به همین دلیل دادستانی چنین مجازاتی را برای این متهم درخواست کرد، چرا که صلاح عبدالسلام هرگز «کوچکترین پشیمانی» را ابراز نکرده بود.

حکم «حبس ابد بدون تخفیف» سبب می‌شود که هرگونه درخواست تخفیف در حکم، ناممکن باشد. با این حال، محکوم پس از گذراندن ۳۰ سال حبس امکان خواهد داشت که از دادگاه، تقاضای تجدید نظر در موضوع «عدم تخفیف» را داشته باشد.

چند حکم حبس طولانی مدت دیگر که صادر شده:«۳۰ سال حبس برای محمد بکالی، سوفیان عیاری و اسامه کرایم و همچنین ۱۰ سال زندان برای علی الحداد آصوفی.»

فرید خاخاچ نیز که به ۲ سال حبس محکوم شده، از دیگر متهمان این پرونده است.

XS
SM
MD
LG