لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

آغاز محاکمه عاملان حمله‌های مرگبار سال ۲۰۱۵ در پاریس


در آبان ۱۳۹۴، چند حمله تروریستی هماهنگ‌شده شامل تیراندازی و بمبگذاری در چند منطقه پاریس به مرگ دست‌کم ۱۳۰ نفر منجر شد. صدها نفر نیز مجروح شدند.
در آبان ۱۳۹۴، چند حمله تروریستی هماهنگ‌شده شامل تیراندازی و بمبگذاری در چند منطقه پاریس به مرگ دست‌کم ۱۳۰ نفر منجر شد. صدها نفر نیز مجروح شدند.

شش سال بعد از چند حمله مسلحانه در شهر پاریس که به مرگ دست‌کم ۱۳۰ نفر منجر شد، از روز چهارشنبه محاکمه بیست نفر از عوامل مظنون به آن حملات در پایتخت فرانسه آغاز می‌شود.

در نوامبر ۲۰۱۵/ آبان ۱۳۹۴، چند حمله تروریستی هماهنگ‌شده شامل تیراندازی و بمبگذاری در چند منطقه پاریس به مرگ دست‌کم ۱۳۰ نفر منجر شد. صدها نفر نیز مجروح شدند. بیشتر قربانیان در تئاتر بتکلان در پاریس کشته‌شدند. داعش همان زمان مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

قرار است در یک سال مخصوص، محاکمه عوامل این حملات از روز چهارشنبه آغاز شود. برخی رسانه‌های فرانسه این محاکمه را تاریخی نامیده‌اند. در این دادگاه که نه ماه طول خواهد کشید، ۱۸۰۰ نفر شاکی و بیش از ۳۰۰ وکیل حضور خواهند داشت. وزیر دادگستری فرانسه این دادگاه را یک «ماراتن قضایی بی‌سابقه» نامیده است.

از میان عوامل مظنون به مشارکت در آن حمله، تنها «صلاح عبدالسلام» زنده مانده است که احتمالا در محاکمات حضور خواهد یافت. عبدالسلام نیز قرار بود در آن شب خود را منفجر کند اما منصرف شد و به بروکسل فرار کرد. وی بعد از چند ماه بازداشت شد. غیر از عبدالسلام، ۱۹ نفر دیگر که با عوامل حملات مرتبط بوده‌اند محاکمه می‌شوند. ۱۳ نفر در دادگاه حاضر می‌شوند و شش نفر نیز به صورت غیابی محاکمه‌ خواهند شد.

همزمان سی ان ان گزارش داد حساسیت امنیتی در شهر پاریس با آغاز این محاکمه، به شدت افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG