لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

پرزیدنت ترامپ: آمریکا حمله و گروگانگیری اخیر در فرانسه را محکوم می کند


روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در دیداری در کاخ الیزه، آرشیو
روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در دیداری در کاخ الیزه، آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به همتای فرانسوی خود، گفت که آمریکا برای بازماندگان و روح قربانیان حمله وحشتناک روز جمعه در فرانسه دعا می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در این نوشته کوتاه افزود که آمریکا اقدامات خشن مهاجم و هر فردی را که به او کمک کرده است محکوم می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا این پیام توئیتری خود را پس از آن منتشر کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اعلام کرد اسلام گرایان افراطی بار دیگر، و این بار از طریق گروگان گیری به کشورش حمله کرده اند، و فرانسه نیز یک «قهرمان ملی» خود را از دست داده است.

اشاره او به پلیسی که بود جان خود را در جریان نجات گروگان ها از دست داد.

وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد پلیسی که روز جمعه سوم فروردین جان خود را برای نجات گروگان ها به خطر انداخته بود بر اثر شدت جراحات وارده امروز در بیمارستان درگذشت.

گروگانگیری روز گذشته در یک فروشگاه مواد غذایی در شهرک ترب در جنوب فرانسه به کشته شدن سه نفر و و زخمی شدن شانزده تن دیگر منجر شد، و آرنولد بلترام، مامور پلیس نیز که در این حادثه زخمی شده بود، روز شنبه در بیمارستان جان باخت.

جراد کولومب وزیر کشور فرانسه با ارسال توئیت ضمن اعلام این خبر گفت که شجاعت و از خود گذشتگی سرهنگ دوم بلترام هیچگاه از خاطره ها محو نخواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه رسماً اعلام کرد که این یک حادثه تروریستی است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «کشور ما هدف حمله تروریست های اسلامگرا قرار گرفته و داعش مسئولیت آن را پذیرفته است. این حادثه در تصمیم دولت برای مبارزه با تروریست ها خللی بوجود نیاورده است. از همه می خواهم همانطور که همواره در این مواقع نشان داده اند، آرامش، مقاومت و هشیاری خود را حفظ کنند.»

دادستان فرانسه می گوید، عامل این گروگانگیری یک فرانسوی مراکشی الاصل بنام رضوان لقدیم است، که هنگام ورود به فروشگاه شعار الله اکبر سر داده و گفته بود آماده است جان خود را برای سوریه فدا کند.

فرانسوا مولین، دادستان فرانسه در مورد جزییات این ماجرا گفت: «گروگان ها بعد از مذاکره آزاد شدند، و سرهنگ آرنولد بلترام خود را به جای یکی از گروگان ها در اختیار گروگانگیر گذاشت. اما پس از آنکه گروگانگیر با گلوله سرهنگ بلترام را هدف قرار داد و تهدید کرد که همه چیز را منفجر خواهد کرد کوماندوهای پلیس به فروشگاه حمله کردند، که در جریان آن دو نفر از کوماندوها زخمی شدند.»

رضوان لقدیم که ۲۶ سال داشت پس از گروگانگیری اعلام کرد خواستار آزادی یک فرانسوی بلژیکی الاصل بنام صلاح عبدالسلام شده بود که تنها بازمانده حملات تروریستی پاریس در سه سال پیش است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG