لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

بیش از ۳۰ کشته و حدود ۲۰۰ زخمی در انفجارهای بروکسل؛ داعش مسئولیت حملات را به عهده گرفت


دو انفجار "مهیب" در فرودگاه بروکسل و یک انفجار در متروی پایتخت بلژیک دست کم ۳۰ کشته و حدود ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

به نوشته آسوشیتدپرس ۳۱ نفر و به نوشته نیویورک تایمز ۳۴ نفر در حملات بروکسل کشته شده اند. این روزنامه می گوید ۱۴ نفر در فرودگاه و ۲۰ نفر در مترو کشته شدند. همچنین ۹۲ نفر در فرودگاه و ۱۰۶ تن در مترو مجروح شدند.

گروه "دولت اسلامی" موسوم به داعش در رسانه رسمی خود مسئولیت حملات پاریس را برعهده گرفته است.پلیس بلژیک تصویر یکی از متهمان حملات تروریستی را منتشر کرد. تصویر او از دوربین های مدار بسته گرفته شد.

متهم حملات تروریستی بروکسل.
متهم حملات تروریستی بروکسل.

حدود ساعت هشت صبح سه شنبه، ۳ فروردین این دو انفجار پیاپی در فرودگاه بروکسل در زاونتم در شمال شرقی پایتخت بلژیک روی داد.

برخی شاهدان عینی عکس ها و فیلم هایی از حاشیه فرودگاه منتشر کردند که دود غلیظ از داخل فرودگاه و همچنین مردم شتابزده و در حال فرار را نشان می دهد.

گزارش شده است که غیر از بمب های منفجر شده در فرودگاه، چند بمب توسط تیم امنیتی در داخل فرودگاه خنثی شد.

دقایقی بعد از این دو انفجار، وزیر کشور بلژیک اعلام کرد سطح هشدار امنیتی در این کشور به بالاترین حد ممکن افزایش یافته است همزمان با مصاحبه وزیر کشور بلژیک، یک انفجار دیگر اینبار در یکی از ایستگاه های متروی شهر بروکسل روی داد که گفته می شود در نزدیکی مقر اتحادیه اروپا قرار دارد.

انفجار در ایستگاه مالبیک (Maelbeek) روی داد که از ۱۹۶۹ افتتاح شده و تنها ۳۵۰ متر با مقر اتحادیه اروپا در بروکسل فاصله دارد.

رسانه های بلژیک خبر داده اند که انفجارها در فرودگاه بروکسل انتحاری بوده است. آنها به نقل از مقام های پلیس، خبر از کشف جلیقه های انفجاری داد. این جلیقه ها که به بمب و ضامن مجهز است، از سوی مهاجمان انتحاری استفاده می شود که خود را منجر می کنند.

فیلم کوتاهی از مردم در حال خروج از فرودگاه

حلقه متهمان بروکسل

پیشتر، بلگا، خبرگزاری رسمی بلژیک گزارش داده بود که پیش از دو انفجار در سالن خروجی فرودگاه ابتدا فریادهایی به زبان عربی و سپس صدای شلیک چند تیر شنیده شد.

سه انفجار روز سه شنبه،‌ تنها چهار روز بعد از بازداشت صلاح عبدالسلام، یکی از متهمان حملات تروریستی پنج ماه پیش در پاریس روی می دهد. عبدالسلام بعد از آن حملات به بروکسل گریخت و روز جمعه توسط پلیس در پایتخت بلژیک بازداشت شد.

در حملات آذرماه پاریس حدود ۱۳۰ نفر کشته شدند و داعش مسولیت آن حملات را نیز برعهده گرفت.

پس از دستگیری عبدالسلام و برخی از همراهان او، مقام های پلیس و نهادهای امنیتی بلژیک خبر داده بودند برای اقدامات تلافی جویانه آماده اند. پیشتر مسوولیت حملات تروریستی پاریس را داعش بر عهده گفته بود.

واکنشها به انفجارهای بروکسل

دقایقی بعد از سه انفجار در فرودگاه و یکی از ایستگاههای متروی بروکسل، برخی مقامهای دیگر کشورها این حملات را محکوم کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که به کوبا رفته است، حملات بروکسل را محکوم کرد. ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا در صفحه توییتر خود نوشت که از حادثه پیش آمده در بروکسل شوکه شدم و هر کاری برای کمک به این کشور انجام می دهیم.

آقای کامرون همچنین در توئیتر دیگری خبر داد که درباره انفجارهای بروکسل، کابینه بریتانیا جلسه ویژه ای تشکیل می دهد.

گزارش تصویری:‌ شب غمگین و امنیتی بروکسل بعد از سه حمله تروریستی سه شنبه

همچنین سباستین کورتز، وزیر خارجه اتریش در پیامی، با قربانیان انفجار های بروکسل ابراز همدردی کرد.

رسانه های فرانسه گزارش دادند بعد از انفجار در بروکسل، در فرودگاه شارل دوگل پاریس اعلام وضعیت امنیتی شد. همچنین سی‌ان‌ان گزارش داد هند نیز در فرودگاه های خود اعلام وضعیت ویژه کرده است.

XS
SM
MD
LG