لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

محدودتر شدن آزادی بیان در ایران؛ مجازات سلبریتی‌هایی که خلاف «قرائت رسمی» حرف می‌زنند


مجلس شورای اسلامی - آرشیو
مجلس شورای اسلامی - آرشیو

مجلس شورای اسلامی به دنبال افزودن ماده‌ای به قانون مجازات اسلامی است که مطابق آن اظهارنظرهایی که در راستای «قرائت رسمی» نباشد، مشمول مجازات می‌شوند.

کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی چند طرح را بررسی می‌کند که یکی از آنها افزودن یک ماده به ماده ۵۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی است که به آن «ماده مکرر ۵۱۲» گفته می‌شود و مطابق آن «آزادی بیان و اظهار نظر برای افراد مشهور و شناخته شده» محدود می‌شود.

به گزارش روزنامه اعتماد چاپ تهران در روز پنج‌شنبه ششم بهمن، مطابق ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی، «هر کس مردم را به قصد بر هم زدن امنیت کشور به جنگ و کشتار با یکدیگر اغوا یا تحریک کند، صرف‌نظر از این که موجب قتل و غارت بشود یا نشود، به یک تا پنج سال حبس محکوم می‌گردد.»

در طرح جدید کمیسیون قضایی با افزودن «ماده مکرر ۵۱۲»، در صورت وقوع رخدادی در جامعه، تا زمانی که مراجع رسمی درباره آن اظهارنظر نکرده‌اند، افراد مشهور و سلبریتی‌ها نباید درباره آن موضوع اظهارنظر کنند و اگر موضع‌گیری یا اظهارنظرشان «با روایت مراجع رسمی تفاوت داشته باشد»، هرچند درست باشد، «جرم محسوب می‌شود.»

بنا بر یک تبصره ماده مکرر ۵۱۲، «اشخاص مذکور به استناد این ماده علاوه بر مجازات‌های مذکور به مدت پنج تا ۱۰ سال به محرومیت از حقوق اجتماعی و ممنوعیت به شغل و حرفه‌ای که منجر به شهرت آنها شده است، محکوم می‌شوند.»

به گفته موسی غضنفرآبادی این طرح در کمیسیون قضایی «در دست بررسی است و هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده» است.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ادعا کرد که «در ماجرای مهسا امینی» برخی افراد مشهور «آمدند و دروغ گفتند که ایشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و غیره. این دروغ بود؛ وقتی فلان نماینده بر این اساس نظری می‌دهد، دروغ گفته است.»

غضنفرآبادی افزود: «مثلا شایعه‌ای مطرح شده و هنوز مقام رسمی در مورد آن اظهارنظری نکرده، اگر اظهارنظر فرد یا تحلیلش بر مبنای شایعه دروغ باشد و بدون استناد بر واقعیت باشد، مشمول این طرح می‌شود.»

در جریان این دوره از اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شده، چهره‌های ورزشی و فرهنگی به طور گسترده از معترضان حمایت کردند و با برخوردهای قضایی و امنیتی مواجه شدند.

از جمله، در پی تأکید علی دایی بر صحت کشته شدن یک دانش‌آموز به نام اسرا پناهی در جریان اعتراضات مردمی در زادگاهش اردبیل، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، ادعا کرد که این ستاره جهانی فوتبال ایران در همسویی با آنچه «موج غیرواقعی رسانه‌های ضدانقلاب» خواند، خبر دروغ منتشر کرده و از او خواست «مستندات» مربوط به این خبر را منتشر کند.

همچنین محسن برهانی، حقوقدان و استاد حقوق دانشگاه تهران پس از انتقاد از صدور و اجرای احکام اعدام برای معترضان، از کار اخراج شد.

دامنه فشار و بازداشت روایت‌های مغایر با «قرائت رسمی» اعتراضات، حتی دامن برخی از افراد نزدیک به حکومت را نیز گرفت و پس از افشای اسناد هک شده از خبرگزاری فارس و سپاه و بسیج، عباس درویش توانگر، قائم مقام خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز بازداشت شد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG