لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

جنجال هک خبرگزاری فارس ادامه دارد؛ طرح احتمال بازداشت مدیر ارشد «بولتن‌نویس»


عباس درویش توانگر، قائم مقام خبرگزاری فارس.
عباس درویش توانگر، قائم مقام خبرگزاری فارس.

یک روزنامه چاپ تهران روز دوشنبه گزارشی از خبرهای غیررسمی درباره بازداشت عباس درویش توانگر، قائم مقام خبرگزاری فارس و تهیه‌کننده بولتن محرمانه برای مقامات سپاه پاسداران، منتشر کرد.

در روزهای گذشته هم گزارش‌های تأییدنشده‌ای از بازداشت قائم مقام خبرگزاری فارس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و روزنامه آرمان ملی روز دوشنبه ۱۴ آذر در گزارشی با عنوان «بولتن‌نویس فارس بازداشت شد؟»، به این موضوع پرداخت.

به گزارش «آرمان ملی»، وب‌سایت «عرشه» نیز به نقل از «برخی کانال‌های خبری» اعلام کرد که عباس درویش توانگر «از مدیران ارشد خبرگزاری فارس» روز پنج‌شنبه گذشته بازداشت شده است.

عباس درویش توانگر برادر مجتبی توانگر، نماینده مجلس شورای اسلامی است و یک بار در سال ۱۳۹۱ نیز با شکایت دولت محمود احمدی‌نژاد بازداشت شده بود.

خبرگزاری فارس، رسانه وابسته به سپاه پاسداران، چهارم آذر از دسترس خارج شد و پس از آن گروه هکری «بلک‌ریوارد» اسنادی از جمله فایل صوتی یک جلسه محرمانه با حضور جانشین سازمان بسیج و بولتن‌های تهیه‌شده در این خبرگزاری برای حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، منتشر کرد که بنا بر مستندات افشا شده، توسط عباس درویش توانگر، قائم مقام این خبرگزاری تدوین شده بود.

این بولتن‌های محرمانه شامل دستورهای پنهانی رهبر جمهوری اسلامی و برخی مقامات ارشد بود و خبرگزاری فارس تأیید کرده که برای «آگاهی برخی مسئولان» تهیه شده است.

در این متون به اظهارات و دستورهای علی خامنه‌ای درباره موضوعات روز از جمله دستور «بی‌آبرو کردن» مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان، به طور مستقیم اشاره شده است.

روزنامه آرمان ملی نوشته است: «در صورت تأیید بازداشت این مدیر فارس باید به روزی بازگشت که علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران به دادسرای عمومی و انقلاب تهران مأموریت داد تا با تشکیل کارگروهی تخصصی متشکل از کارشناسان فنی و ضابطان ذی‌ربط نسبت به بررسی ابعاد حمله سایبری به خبرگزاری فارس اقدام کند.»

بنا بر این گزارش، رئیس کل دادگستری استان تهران تأکید کرده بود که «در صورت احراز هر گونه قصور یا تقصیر از سوی اشخاص» در مورد آنها «اقدامات قانونی لازم صورت گیرد.»

در این گزارش تأکید شده که «موضوع بولتن‌های محرمانه فارس به نشست روسای قوا» رسیده و سران دولت، مجلس و قوه قضاییه، آن را «خبرسازی‌های دروغ و فاقد اعتبار و سند» و «بخشی از عملیات روانی دشمن و در چارچوب فتنه‌انگیزی‌ها» توصیف کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، مهدی فضائلی، معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی نیز گفته است، «علاوه بر آن که اغلب اخبار و مواضع منسوب به ‎رهبر معظم انقلاب در ‎بولتن خبری یک مجموعه رسانه‌ای، به‌دلیل غیردقیق، ناقص و گاه جعلی بودن غیرمعتبر است، باید به اغراض شوم دشمن توجه داشت که اخباری دروغ را به‌عنوان اخبار این بولتن محرمانه مطرح کند.»

این اظهارات در حالی است که بخش قابل توجهی از مطالب بولتن خبرگزاری فارس، همان موضوعات طرح شده در جلسه جانشین سازمان بسیج است که فایل صوتی‌اش منتشر شده است.

شماری از حاضران جلسه افشاشده جانشین سازمان بسیج، درباره ایجاد هراس و شبهه برای مقامات انتظامی پس از برکناری فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان سخن گفته بودند و اکنون گزارش‌ها حاکی از بازداشت یکی از حاضران آن جلسه، یعنی قائم مقام خبرگزاری فارس است.

XS
SM
MD
LG