لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

بحران در فرانسه؛ مکرون سفر رسمی خود به آلمان را به تعویق انداخت


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در پی چهارمین روز ناآرامی‌های سراسری در این کشور، سفر رسمی خود به آلمان را به تعویق انداخت.

این دومین بار در سال جاری است که ناآرامی‌های فرانسه، مکرون را مجبور می‌کند ملاقات با یک رئیس دولت را به تعویق بیاندازد. پیش از این نیز چارلز پادشاه بریتانیا به دلیل اعتراضات به قانون بازنشستگی در این کشور، سفر خود را لغو کرده بود.

یکی از دستیاران مکرون که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: «این دیدار دولتی، یک دیدار دوستانه و صرفاً تشریفاتی است و زمان بهتری برای انجام آن وجود خواهد داشت.»

سخنگوی رئیس جمهوری آلمان نیز گفت که مکرون، روز شنبه ۱۰تیرماه، با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان تلفنی گفتگو کرد و او را در جریان اوضاع قرار داد.

جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که تا شنبه شب، تعداد مشابهی از پلیس‌ها دوباره در خیابان‌ها حاضر خواهند بود و نیروهای کمکی به شهرهای بزرگ لیون و مارسی اعزام شده‌اند.

وزارت کشور فرانسه نیز در توییتی اعلام کرد که تعداد بازداشت‌شدگان در طول شب به «۱۳۱۱ نفر» افزایش یافت، در مقایسه با شب قبل که «۸۷۵ نفر» بازداشت شده بودند. اگر چه این وزارتخانه گفت شدت خشونت‌ها «کمتر» شده است.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، گفت که از روز سه‌شنبه ۶تیرماه، بیش از ۷۰۰ فروشگاه، سوپرمارکت، رستوران و شعبه بانک «غارت شده و حتی گاهی سوخته‌اند.»

مقامات محلی در سراسر فرانسه، ممنوعیت تظاهرات را اعلام کردند و به حمل و نقل عمومی دستور دادند تا در شب فعالیت نکنند.

مراسم تشییع جنازه نائل، نوجوانی که مرگش به دلیل تیراندازی پلیس به ناآرامی‌های گسترده در فرانسه دامن زد، برگزار شد.

در این مراسم، چند صد نفر برای ورود به مسجد بزرگ نانتر صف کشیده بودند، مسجدی که توسط داوطلبان جلیقه زرد محافظت می شد.

از آغاز ناآرامی ها «۲۰۰۰ وسیله نقلیه» در ناآرامی‌ها به آتش کشیده شده است. این اعتراضات به شهرهایی از جمله مارسی، لیون، تولوز، استراسبورگ و لیل نیز رسیده است.

نائل ١٧ ساله که پدر و مادری اصالتا الجزایری و مغربی داشت، روز سه‌شنبه ٢٧ ژوئن در جریان توقف ناشی از ترافیک سنگین در حومه پاریس، هدف گلوله پلیس قرار گرفت.

بازنشر ویدیوی تیراندازی مرگبار به نائل در رسانه‌های اجتماعی، سبب شعله‌ور شدن مجدد آتش خشم گروه‌ها و اقشار کم‌درآمد و غیرسفیدپوست علیه آنچه «خشونت و نژادپرستی پلیس» در این کشور می‌خوانند، شده است.

XS
SM
MD
LG