لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

بازگشت به یونسکو؛‌ بلینکن: آمریکا زمانی امن‌ و قدرتمند است که با جهان تعامل داشته باشد


نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو یونسکو به درخواست کاخ سفید از سازمان ملل متحد برای بازگشت به یونسکو رای مثبت دادند. کاخ سفید در اوایل ماه ژوئن از سازمان ملل درخواست کرده بود تا اقدامات لازم جهت بازگشت دوباره ایالات متحده به یونسکو را در دستور کار قرار دهد.

دولت ایالات متحده به ریاست جمهوری دونالد ترامپ در اکتبر ۲۰۱۷ (مهرماه ۹۶) اعلان خروج از یونسکو را ثبت کرد و متعاقب آن، اسرائیل هم همین گام را دنبال کرد. این دو کشور به دلیل مواضع «یک طرفه و ضداسرائیلی» یونسکو، با آغاز سال ۲۰۱۹، این خروج را قطعی و اجرایی کردند.


اما با روی کار آمدن دولت جو بایدن رویکرد کاخ سفید تغییر کرد و ایالات متحده رسماً در اوایل ماه ژوئن از سازمان ملل خواست تا اقدامات لازم جهت بازگشت مجدد آمریکا به این نهاد مهم بین‌المللی را آغاز کند.

در همین ارتباط نمایندگان ۱۹۳ کشور جهان روز پنجشنبه در مقر این سازمان در پاریس برای بررسی درخواست بازگشت مجدد ایالات متحده تشکیل جلسه دادند و نهایتا با این درخواست موافقت کردند.

این درحالی است که پیش‌تر ایالات متحده و بعضی دیگر از کشورهای جهان در مورد گسترش نفوذ چین در این سازمان نگرانی‌هایی را ابراز کرده بودند.


وزیر امور خارجه ایالات متحده هم با صدور بیانیه‌ای در واکنش به این تصمیم کشورهای عضو یونسکو گفت: «این هفته، اعضای یونسکو برای یک نشست فوق‌العاده گرد هم آمدند تا پیشنهاد ایالات متحده را برای بازگشت به یونسکو مورد بررسی قرار دهند، امری که رهبری ایالات متحده را در بسیاری از موضوعات مهم و ارزشمند به آمریکایی‌ها بازمی‌گرداند.»

او همچنین با اشاره به تعهدات ایالات متحده در قبال این سازمان گفته است: «تعهد خود را به چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی در مورد مسائل مهم، از جمله حفاظت از خبرنگاران، گسترش دسترسی به آموزش، گسترش فناوری‌های جدید و نوظهور، حفاظت از میراث فرهنگی، و همچنین یادآوری جنایات بزرگ نظیر هولوکاست انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل شود که چنین جنایاتی دیگر هرگز تکرار نخواهد شد.»

او همچنین گفته است: «من دلگرم و سپاسگزارم که امروز پیشنهاد عضویت ما که به ایالات متحده این امکان را می‌دهد تا گام‌های رسمی بعدی را برای پیوستن مجدد به سازمان بردارد پذیرفته شد. همانطور که پرزیدنت بایدن مکرراً خاطرنشان کرده است، ایالات متحده زمانی امن‌تر و قدرتمندتر است که با بقیه جهان تعامل داشته باشیم. با پیوستن مجدد به یونسکو، ایالات متحده این پیام را تقویت خواهد کرد و رهبری ما را در عرصه بین المللی بازمیگردد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG