لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۱

سفر دردسرساز شهردار تهران؛ احتمال کناره‌گیری وزیر امور خارجه بلژیک زیر فشار نمایندگان


حاجا لحبیب، وزیر امورخارجه بلژیک

نشریه پولیتیکو در گزارشی گمانه‌زنی کرده است که حاجا لحبیب، وزیر امورخارجه بلژیک، ممکن است بر سر اعطای ویزای سفر به بلژیک به علیرضا زاکانی، شهردار تهران، از مقام خود کناره‌گیری کند.

علیرضا زاکانی به دلیل اظهارات سرکوب‌گرایانه و نقشش در جریان سرکوب دانشجویان معترض به جمهوری اسلامی، بدنام است.

زاکانی در حالی بارها سخنانی در ستیز با غرب و علیه روابط با غرب داشته است که به گزارش رسانه‌های ایران فرزند خودش در سوئیس بوده و نوه‌اش نیز در آنجا به دنیا آمده است.

پولیتیکو می‌گوید قانون‌گذاران، وزیر امورخارجه بلژیک را بر سر اعطای ویزا به زاکانی و حضورش در یک نشست مرتبط با مدیریت شهری تحت فشار گذاشته‌اند و حضور او دردسر سیاسی جدیدی برای دولت بلژیک شده است.

طرفداران لحبیب امیدوار هستند که او در جلسه از اعطای ویزا به زاکانی عذرخواهی کند.

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، روز دوشنبه در توئیتی از پاسخ‌های لحبیب به قانون‌گذاران ابراز نارضایتی کرد.

خانم صفایی گفت لحبیب «عذر‌خواهی» کرد اما در ادامه سخنانش به پارلمان گفت «کاری که کرده زیر لوای دیپلماسی کاملا درست و قانونی» است. دریا صفایی سخنان لحبیب را «یک سری کلمات توخالی و بی محتوا» خواند.

پیشتر پاسکال اسمت، مسئول شهرسازی و امور بین‌المللی شهرداری بروکسل، روز یکشنبه ۲۸ خرداد، در نشستی خبری، در پی جنجال ناشی از دعوت از علیرضا زاکانی به پایتخت بلژیک استعفا کرد.

پاسکال اسمت با اصرار بر اینکه هیچ خطایی مرتکب نشده، گفت تمام اسناد و مدارک مربوط به مکاتبات او درباره دعوت و صدور ویزا برای شهردار تهران و همراهانش به پارلمان بلژیک داده شده‌اند.

دریا صفایی پیشتر گفته بود پاسکال اسمت، در نتیجه فشارهای او و همکارانش به خاطر دعوت از علیرضا زاکانی استعفا کرد.

زاکانی خودش از سفرش به بروکسل ابراز رضایت کرده است.

یک ماه پیش هم نقش لحبیب در آزاد شدن اسد‌الله اسدی از زندان و تبادل او با یک زندانی بلژیکی در ایران اعتراضات گسترده‌ای را به همراه داشت.

اولیویه وندکستله، امدادگر ساله بلژیکی در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به اتهام «جاسوسی» به «۴۰ سال» زندان محکوم شد.

او روز جمعه ۵ خرداد با اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که به اتهام دست داشتن در عملیات بمب‌‌‌گذاری علیه گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در دادگاهی در بلژیک محکوم شده بود، مبادله شد.

XS
SM
MD
LG