لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۰

 بحران در فرانسه؛  مکرون: نوجوانان را در خانه نگه دارید


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز جمعه ۹ تیرماه در پی گسترش اعتراضات از والدین خواست تا نوجوانان را در خانه نگه دارند. او همچنین برای کنترل اعتراضات‌ گسترده در سراسر فرانسه، خواستار اعمال محدودیت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شد.

مکرون پس از دومین جلسه بحران با وزرای ارشد گفت که رسانه‌های اجتماعی مانند «اسنپ چت و تیک تاک» نقش قابل توجهی در دامن زدن به اعمال خشونت آمیز مشابه در ناآرامی های این هفته ایفا کرده‌اند.

او گفت که دولتش با شرکت‌های فناوری در ایجاد رویه‌هایی برای «حذف محتواهای حساس» همکاری خواهد کرد.

مکرون محتوای مد نظر خود را مشخص نکرد اما گفت: «من از این بسترها انتظار روحیه مسئولیت پذیری دارم.»

رئیس جمهوری فرانسه افزود که مقامات این کشور همچنین قصد دارند در صورت «مفید بودن» هویت افرادی را که از طریق این شبکه‌های اجتماعی، «برای بی‌نظمی یا تشدید خشونت فراخوان می‌دهند»، شناسایی کنند.

او گفت که یک سوم از افراد دستگیرشده نا آرامی‌های پنجشنبه شب «جوان هستند، گاهی اوقات بسیار جوان» و «این مسئولیت والدین است» که فرزندانشان را در خانه نگه دارند.

در همین راستا وزارت کشور فرانسه، روز جمعه ۹ تیرماه، اعلام کرد که با هدف کنترل اعتراضات، «خدمات اتوبوسرانی و تراموا در سراسر کشور»، متوقف خواهد شد.

با وجود استقرار گسترده نیروهای امنیتی، فرانسه در مناطق مختلف درگیر ناآرامی‌های خشونت‌آمیز شده است. نیروهای امنیتی «صدها نفر» را در یک شب دستگیر کردند و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز جمعه یک جلسه بحران تازه برگزار کرد.

جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه در توییتی نوشت: «شب گذشته، پلیس و آتش نشانان ما دوباره شجاعانه با خشونت نادر مقابله کردند. آنها طبق دستورات قاطع من، ۶۶۷ نفر را
دستگیر کردند.»

مونیا، مادر نائل، به شبکه تلویزیونی فرانسه۵ گفت: «من پلیس را سرزنش نمی‌کنم، یک شخص را سرزنش می‌کنم، کسی که جان پسرم را گرفت.»

«نائل» نام نوجوانی است که سه‌شنبه شب در منطقه «نانتر» در حومه پاریس به خاطر تخلف رانندگی توسط پلیس متوقف شد. کمی بعد این نوجوان با گلوله پلیس کشته شد. پلیس در ابتدا گفت او قصد داشته ماموری را زیر بگیرد، به همین دلیل به سوی او تیراندازی شد، خبرگزاری فرانسه اما ویدئویی را منتشر کرد که این روایت پلیس را نقض می‌کند.

تنها در منطقه اوبرویلیه واقع در شمال پاریس ۱۲ اتوبوس به آتش کشیده شدند. برخی این وضعیت را با اعتراضات سال ۲۰۰۵ مقایسه می‌کنند که سه هفته به طول انجامید و ژاک شیراک رئیس جمهوری فرانسه مجبور به اعلام وضعیت فوق العاده شد اما مکرون تاکنون از اعلام وضعیت فوق العاده در کشور برای این ناآرامی‌ها خودداری کرده است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد در درگیری معترضان با پلیس، ۲۵۰ مامور امنیتی و پلیس نیز زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG