لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

ویدئو کمتر دیده‌شده از سخنرانی احمد خمینی در میان نیروهای امنیتی: سفارتخانه‌ها را آتش بزنید


از راست به چپ: احمد خمینی، حسن خمینی، روح‌الله خمینی
از راست به چپ: احمد خمینی، حسن خمینی، روح‌الله خمینی

ویدئویی کمتر دیده‌شده از سخنرانی احمد خمینی، فرزند بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد او به صراحت از «اطلاعات» و «سپاه» می‌خواهد سلمان رشدی را به قتل برسانند و در اروپا کتابخانه‌ها را منفجر کنند و سفارتخانه‌ها را آتش بزنند.

احمد خمینی، فرزند روح‌الله خمینی، در سال ۱۳۷۳ درگذشت. او در این سخنرانی که اسفند ۱۳۶۹ در «سمینار تبیین» فتوای خمینی برای قتل سلمان رشدی انجام شده، خطاب به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، جهاد و کمیته می‌گوید، «شما می‌دانید اگر سلمان رشدی را بکشید از صد سال کار فرهنگی اثرش بیشتر است؟»

او با اشاره به فتوای پدرش برای قتل سلمان رشدی و تأیید آن توسط علی خامنه‌ای رهبر کنونی جمهوری اسلامی، به نیروهای حکومتی می‌گوید برای کشتن نویسنده کتاب آیات شیطانی باید دست در دست هم بدهند و «این که دیگر اجازه نمی‌خواهد.»

احمد خمینی در این اظهارات تأکید کرده است: «اگر بخواهید انقلابتان در دنیا به عنوان مرکز ثقل تمامی ایمان‌ها و انقلاب‌های دنیا باشد، باید این (سلمان رشدی) را بکشید.»

فرزند بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به نیروهای سپاه گفته است: «شما پاسدار انقلاب اسلامی هستید. به پیغمبرتان حمله شده. نشسته‌اید که بهتان اجازه بدهند بروید خارج یا نه؟»

او خطاب به نیروهای سپاه، اطلاعات، کمیته و جهاد اضافه کرده است: «بروید کتابخانه‌ها را منفجر کنید. راه بیفتید کتابخانه‌ها را آتش بزنید. سفارتخانه‌ها را آتش بزنید. خودتان هم شاید صدمه ببینید. مگر در جنگ صدمه نمی‌دیدید؟ حالا هم ۳۰۰ - ۴۰۰ نفر شهید بشوید، ببینید می‌توانید این را بکشید؟ می‌توانید اروپا را به هم بزنید یا نه.»

سلمان رشدی پس از صدور فتوای خمینی به بهانه توهین به مقدسات در رمان «آیات شیطانی» با تهدید مرگ روبه‌رو شد و سال‌ها تحت حفاظت پلیس و مخفی زندگی کرد.

این نویسنده سرشناس که اکنون ۷۵ ساله است، مرداد ۱۴۰۱ در یک جشنواره ادبی در ایالت نیویورک روی صحنه سخنرانی مورد حمله یک مهاجم چاقو به دست قرار گرفت و بر اثر ضربات متعدد چاقو از یک چشم نابینا شد و عصب دستش آسیب دید.

هادی مطر که با چاقو به سلمان رشدی حمله کرد، گفته که به روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، احترام می‌گذارد، اما مشخص نکرده که آیا از فتوای بنیان‌گذار جمهوری اسلامی برای قتل رشدی، الهام گرفته‌ است، یا نه.

با گذشت سال‌ها مقامات جمهوری اسلامی همچنان در مظان اتهام حمایت از فتوای خمینی برای کشتن سلمان رشدی قرار دارند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، پنج‌شنبه سیزده بهمن ۱۴۰۱ با اشاره به سرنوشت سلمان رشدی گفت: «کسانی که با اسلام مخالفند و به قران توهین می‌کنند، باید مخفیانه زندگی کنند و هر شب کابوس ببینند چرا که مسلمانان اگر دهها سال هم بگذرد، آنها را رها نخواهند کرد.»

همچنین، به نوشته روزنامه گاردین، عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت محمد خاتمی، به حمایت از فتوای روح‌الله خمینی برای قتل سلمان رشدی متهم است.

کاظم کردوانی، عضو کانون نویسندگان ایران، پیشتر به صدای آمریکا گفته است که هیچ فرد اهل قلمی از صدور فتوای قتل سلمان رشدی استقبال نکرده و نمی‌کند.

جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته شماری از مخالفان خود از جمله شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر ایران در زمان محمدرضا شاه، فریدون فرخزاد، هنرمند سرشناس، شهریار شفیق، افسر ارشد نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی و نوه رضا شاه، و عبدالرحمن برومند، سیاست‌مدار و عضو جبهه ملی، را در کشورهای اروپایی به قتل رسانده است.

همچنین رد پای جمهوری اسلامی در اقدامات تروریستی مانند انفجار مرکز همیاری یهودیان آمیا در آرژانتین که به کشته شدن ۸۵ تن منجر شد، دیده شده است.

حمید نوذری، مسئول کانون پناهندگان سیاسی ایرانی در برلین، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته که در گزارش سازمان امنیت ملی آلمان برای نخستین بار به وضوح به تروریسم دولتی جمهوری اسلامی اشاره شده است.

در سال ۲۰۱۸ نیز برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری تجمع مجاهدین خلق در پاریس توسط اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، بر ملا شد که حکم ۲۰ سال زندان را برای او در پی داشت.

البته اسدالله اسدی با یک زندانی بلژیکی در ایران مبادله شد. اقدامی که ایالات متحده آن را «نمونه نفت‌انگیزی برای پیش‌برد مقاصد سیاسی» جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

XS
SM
MD
LG