لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۴

شورای دولتی فرانسه: فدراسیون فوتبال حق دارد حجاب را در مسابقات زنان ممنوع کند


فدراسیون فوتبال فرانسه

بالاترین دادگاه اداری فرانسه روز پنجشنبه هشتم تیر، اعلام کرد که فدراسیون فوتبال این کشور حق دارد حجاب را در مسابقات زنان ممنوع کند، حتی اگر این اقدام، محدود ‌کننده آزادی بیان باشد.

شورای دولتی فرانسه، حکم خود را پس از آن صادر کرد که گروهی از فوتبالیست‌های زن محجبه (با روسری) تلاش کردند تا از طریق قانونی، ممنوعیت استفاده از حجاب در مسابقات را لغو کنند.

به گزارش آسوشیدپرس، این حکم احتمالاً به بحث‌های طولانی درباره سکولاریسم در فرانسه دامن می‌زند؛ موضوعی که هنوز بیش از یک قرن و پس از تصویب قانون ۱۹۰۵ میلادی درباره جدایی کلیسا و دولت که آن را به عنوان یک اصل در جمهوری فرانسه تثبیت کرد، مناقشه‌برانگیز است.

فدراسیون فوتبال فرانسه، بازیکنان زن را از پوشیدن روسری و سایر نمادهای مذهبی در مسابقات رسمی و بازی‌های دیگر تحت مدیریت خود منع می‌کند. این اقدام با قوانین فیفا که به بازیکنان زن اجازه می‌دهد با روسری در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کنند، مطابقت ندارد.

فدراسیون فوتبال فرانسه گفت که این حکم، موقعیتی برای آن است تا «ارزش‌های جمهوری‌خواهانه و مدنی را که زیربنای فوتبال است، و تعهد کامل به مبارزه با همه اشکال تبعیض و ترویج برابری جنسیتی را تایید کند.»

این شورای دولتی گفت که فدراسیون‌های ورزشی «ممکن است بازیکنان خود را ملزم به پوشیدن لباس‌های خنثی در طول مسابقات و رویدادهای ورزشی به منظور تضمین اجرای روان و جلوگیری از درگیری کنند.»

این شورا، ممنوعیت استفاده از حجاب برای زنان در مسابقات فوتبال فرانسه را «مناسب» خواند.

آرشیو
آرشیو

دادگاه به توصیه‌ها مبنی بر اینکه ماده یک قوانین فدراسیون باید لغو شود، عمل نکرد. این ماده «پوشیدن هر گونه علامت یا لباسی که ظاهراً وابستگی مذهبی را نشان می دهد» را ممنوع می‌کند و در مورد مسابقات رسمی و سایر مسابقات تحت مدیریت فدراسیون فوتبال فرانسه اعمال می‌شود.

هنوز مشخص نیست که این ممنوعیت برای بازی‌های االمپیک سال آینده میلادی در پاریس اعمال خواهد شد یا خیر.

ژرار دارونین، وزیر کشور فرانسه، اوایل این هفته در یک مصاحبه رادیویی گفته بود که با پوشیدن حجاب در مسابقات ورزشی مخالف است.

او افزود: «شما هنگام ورزش لباس مذهبی نمی‌پوشید. وقتی فوتبال بازی می‌کنید، نیازی نیست تا مذهب کسی که مقابل شما قرار دارد را بدانید.»

قانون‌گذاران راست‌گرا در فرانسه سال گذشته میلادی تلاش کردند تا اصلاحیه‌ای را در قانون ورزش ارائه کنند که ممنوعیت حجاب را به همه رشته‌های ورزشی تعمیم می‌داد.

استدلال آنها این بود که بی‌طرفی، یک الزام در میدان ورزش است و روسری می‌تواند ایمنی ورزشکاران را هنگام تمرین یا مسابقه به مخاطره بیندازد. این اصلاحیه پس از یک بحث شدید در مجلس سفلی رد شد.

امانوئل ماکرون- آرشیو
امانوئل ماکرون- آرشیو

قانون‌گذاران قبلاً لایحه‌ای را برای تقویت نظارت بر مساجد، مدارس، و باشگاه‌های ورزشی به منظور محافظت از فرانسه در برابر اسلام‌گرایان افراطی، و ترویج احترام به ارزش‌های فرانسوی - یکی از پروژه‌های برجسته امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه - تصویب کرده بودند.

به دنبال افزایش حملات مرگ‌بار تروریستی در فرانسه، اکثر شهروندان این کشور معتقدند که افراط‌گرایی، خطری بزرگ است. اما منتقدان این قانون را یک ترفند سیاسی برای جذب طرفداران جناح راست به سمت حزب میانه‌روی امانوئل ماکرون پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌دانستند که با پیروزی او همراه شد.

XS
SM
MD
LG