لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

افزایش موج گرانی در ایران در آستانه نوروز؛ یک روزنامه‌نگار: «خطر کمبود و گرانی غذا» وجود دارد


بازار گوشت و مرغ - آرشیو
بازار گوشت و مرغ - آرشیو

در آستانه نوروز، موج گرانی انواع مواد غذایی در ایران نگرانی‌ها را افزایش داده است. همچنین بنا بر اعلام فعالان اقتصادی، ذخیره خوراک دام و طیور ایران نیز تنها «به اندازه یک ماه» است و بحران اوکراین موجب بروز مشکلات بیشتر برای ایران خواهد شد.

مرکز آمار ایران در گزارش قیمت اقلام خوراکی در بهمن ۱۴۰۰ اعلام کرده است که مغز گردو، پسته و بادام «۱۷ تا ۴۰ درصد» افزایش قیمت داشته‌اند.

این در حالی است که هر ساله مصرف آجیل و خشکبار در این فصل به دلیل نزدیک شدن به جشن چهارشنبه‌سوری و نوروز افزایش می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین در روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند، بنا بر اطلاعات مرکز آمار ایران از «تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف خوراکی در مناطق شهری»، قیمت انواع مواد غذایی باز هم گران‌تر شده است.

بر اساس این گزارش، برنج ایرانی درجه یک با ۱۸.۲ درصد، گوشت گوسفند با ۵.۳ درصد، کره حیوانی با ۱.۷ درصد، و سیب‌زمینی با ۲۶.۱ درصد بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل را داشته‌اند.

قیمت سیب‌زمینی در یک سال گذشته ۲.۵ برابر شده و بهای برنج ایرانی ۹۵.۳ درصد رشد داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، سازمان تعاون روستایی «میوه‌های شب عید را ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از نرخ بازار» خریده است. رئیس سازمان بازرسی کشور می‌گوید، «سهل‌انگاری و بی‌توجهی در این موضوع مشهود و مشخص است.»

ایسنا نیز روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند گزارش داد، سازمان تعاون روستایی در حالی که «می‌توانست پرتقال را کمتر از ۱۰ هزار تومان و سیب را حدود ۱۲ هزار تومان» بخرد، پرتقال را «۱۳هزار و ۹۰۰ تومان» و سیب را «حدود ۱۴ هزار تومان» خریده است.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه این موضوع را «قابل تأمل» دانست و ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کشور نیز آن را «سهل‌انگاری و بی‌توجهی» خواند و گفت تشخیص «عمد یا تبانی» بودن آن به «بررسی‌های قضایی بیشتر» نیاز دارد.

مریم شکرانی، روزنامه‌نگار اقتصادی در ایران، در رشته توییتی با اعلام «زنگ خطر کمبود و گرانی غذا» ابراز نگرانی کرده و به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران : «فقط به اندازه یک ماه ذخیره خوراک دام و طیور در ایران موجود است و جنگ روسیه باعث شده تمام سفارش تجار معلق شود.»

به گزارش وب‌سایت اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، محمدمهدی نهاوندی، عضو هیئت مدیره این اتحادیه، گفت که «بحران اوکراین باعث خواهد شد در تامین ذرت و دانه‌های سویا با مشکل مواجه شویم» و «مسئولان باید مجوز واردات از سایر مبادی تأمین از جمله آرژانتین، کانادا و آمریکای شمالی را فراهم کنند.»

این در حالی است که اعتراضات معیشتی در ایران هم‌چنان ادامه دارد.

یک دام‌دار معترض در جریان اعتصاب دام‌داران یزد در بهمن ماه خطاب به مردم گفت «ما دام‌داران تولیدکننده را دارند در نطفه خفه می‌کنند» و «ما خودمان با حرکت خودجوش آمده‌ایم بگوییم امنیت غذایی مملکت ما را به خطر انداخته‌اند. ما خودمان اعتصاب کرده‌ایم که بگوییم سال‌های آینده نروید گوشت بخرید کیلویی ۷۰۰ هزار تومان.»

XS
SM
MD
LG