لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

دبیر کل کانون شورای اسلامی کار ایران می‌گوید بسیاری از محصولات پروتئینی از سفره‌های کارگران حذف شده است


آرشیو
آرشیو

دبیر کل کانون شورای اسلامی کار سراسر ایران با اشاره به پایین بودن دستمزد فعلی کارگران در ایران، از ناتوانی کارگران برای تهیه برنج و برخی اقلام پروتئینی خبر داد.

احمدرضا معینی، دبیر کل کانون شورای اسلامی کار سراسر ایران با اعلام این خبر و اشاره به نادرست و غیرواقعی بودن رقم هزینه‌های مواد غذایی سبد معیشت خانوار به خبرگزاری ایسنا گفت، با افزایش تورم و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها در ایران، امروز بسیاری از کارگران دیگر قدرت خرید یک کیسه برنج تایلندی ۲۰۰ هزار تومانی را هم ندارند.

وی با اشاره به نوسانات شدید قیمت‌ها در بازار و افزایش قیمت اقلامی همچون گوشت قرمز، ماهی، و لبنیات افزود، این محصولات پروتئینی نیز از سفره‌های کارگران حذف شده است. وی افزود که به گفته برخی کارشناسان، عدد خط فقر بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان در نوسان است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که افزایش قیمت مواد غذایی از جمله گوشت، برنج و سیب‌زمینی در مناطق مختلف ایران ادامه دارد. بر اساس گزارش‌ها در روز ۲۱ بهمن، قیمت هر کیلو برنج ایرانی در روزهای اخیر تا حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و سیب‌زمینی در برخی مناطق تهران کیلویی ۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود. بهای گوشت قرمز نیز رشدی سرسام‌آور داشته و در برخی محلات تا کیلویی ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در پی افزایش مکرر قیمت اقلام اساسی در ایران طی سال جاری، به ویژه اوج گیری نرخ فروش کالاهای خوراکی مانند برنج یا سیب‌زمینی، انتقادها از دولت ابراهیم رئیسی بیشتر شده است.

روزنامه «اطلاعات» چاپ تهران و از رسانه‌های بخش محافظه‌کار جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در یادداشتی به نقد سیاست‌های کلان اقتصادی پرداخته و خطاب به مدیران اجرایی نوشت: «قیمت‌گذاری دولتی غذا را شفاف کنید.»

XS
SM
MD
LG