لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۴

واکنش کاربران ایرانی به تهاجم روسیه به اوکراین: «تلنگری» برای مردم ایران است


حمله روسیه به اوکراین
حمله روسیه به اوکراین

لشکرکشی روسیه به اوکراین چندروزی است که سرخط خبرهای رسانه‌های جهان و موضوع بحث کاربران شبکه‌های اجتماعی است.

روزنامه «جمهوری اسلامی» یکی از قدیمی‌ترین رسانه‌های جمهوری اسلامی و مایل به جناح محافظه‌کار سنتی، در اقدامی کم‌سابقه در سرمقاله روز یکشنبه ۸ اسفند خود نوشت: «بازگشت به امپراطوری روس، نشان دادن اقتدار به اجزای سابق شوروی، در دست گرفتن نبض اقتصاد منطقه، در اختیار گرفتن شاقول سیاست خاورمیانه و احیای مرکزیت اردوگاه شرق برای روسیه، از جمله اهداف ولادیمیر پوتین هستند. آن چه برای ما ایرانیان اهمیت ویژه دارد و تجاوز نظامی روسیه به اوکراین باید به ما بفهماند این است که روس‌ها در ۲۰۰ سال گذشته همواره به ایران ضربه زده‌اند. روسیه قفقاز را از ایران جدا کرد، به آذربایجان و گیلان دست‌اندازی کرد، و در جنگ تحمیلی از صدام حمایت کرد.»

اگر چه رویکرد این روزنامه از قرائت رسمی و حاکم کمی متفاوت است اما کندوکاو مطالب در شبکه‌های اجتماعی حاکی از این است که بسیاری از کاربران فارسی‌زبان نگاهی متفاوت از جهت‌گیری حاکمیت به تحولات اوکراین دارند. کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی، طی پنج روز گذشته به طرز چشمگیری به تحولات اوکراین واکنش نشان داده‌اند و جزئیات آن را بررسی کرده‌اند.

امین بزرگیان، روزنامه‌نگار و نویسنده، در توییتی وضعیت حاکم بر جهان امروز را «غلط و غیرانسانی» خواند.

آیدا قجر، کنشگر مدنی، نیز در توییتی، به انتقاد از ستیزه‌جویی و جنگ پرداخت.

ایوار فرهادی، دیگر کنشگر سیاسی، با ارجاعی تاریخی به تبعات احتمالی این جنگ برای مردم ایران اشاره کرد و عنوان کرد: «شکست روسیه در جنگ با ژاپن مردم ایران را به خود آورد و موتور محرکه انقلاب مشروطیت شد. شاه قاجار روس‌پناه بود. مثل خامنه‌ای! بعید نیست شکست یا پیروزی ظاهری و پرهزینه روسیه بار دیگر تلنگری برای مردم ایران باشد.»

XS
SM
MD
LG