لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

آتش‌سوزی و انفجار مین در اطراف اوین؛ خانواده زندانیان: در دل ما آتش برپا است


نمایی از ورودی زندان اوین. آرشیو
نمایی از ورودی زندان اوین. آرشیو

میزان، خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز جمعه سیزدهم مرداد از آتش گرفتن بخش‌هایی از علف‌زارهای اطراف زندان اوین تهران از ظهر جمعه بر اثر «افزایش دما» خبر داد و گفت که این آتش‌سوزی «بلافاصله» کنترل شده است.

این در شرایطی است که میزان در گزارش خود نوشت: «آتش‌سوزی به منطقه حفاظت‌شده تپه‌های اطراف زندان اوین گسترش یافت و باعث انفجار تعدادی از مین‌های منطقه حفاظت شده اوین شد.»

در این گزارش به تعداد مین‌هایی که «منفجر» شدند، اشاره نشده است.

این خبرگزاری ضمن انتشار یک فیلم در حساب توئیتری خود، با اشاره به این که ماموران آتش‌نشانی در حدود ساعت هشت شب جمعه، حریق را مهار کرده‌اند، اضافه کرد: «هیچ آسیبی به تاسیسات بازداشتگاه اوین وارد نشده است.»

پیش از این، یک آتش‌سوزی نیز در زندان اوین در شامگاه شنبه ۲۳ مهر سال ۱۴۰۱ روی داده بود.

یک روز پس از آن آتش‌سوزی، قوه قضائیه روز ۲۴ مهر گفته بود که در جریان این آتش‌سوزی، دست‌کم چهار تن کشته شدند اما در بیانیه دیگری، شمار کشته شدگان را ۸ تن اعلام کرد.

قوه قضائیه همچنین گفته بود که ده‌ها تن مصدوم شدند که وضعیت چهار تن از آنها «وخیم» است.

با این همه، برخی گزارش‌ها در مورد این آتش‌سوزی، حاکی از اعتراض‌هایی در بند هفت زندان اوین و تیراندازی ماموران به سوی زندانیان و سپس حمله آنها به زندانیان بند هشت، که زندانیان سیاسی در آن نگهداری می‌شدند، بود.

در این حال و در پی آتش‌سوزی روز جمعه در اطراف اوین، سعید پارسایی، همسر الهه محمدی روزنامه‌نگار زندانی، در توئیتی نوشت: «در اوین مین‌ها منفجر می‌شوند، آتش می‌گیرد. می‌گویند خاموش شده، اما در دل ما آتش برپاست.»

XS
SM
MD
LG