لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

رضا محمدحسینی به دستور رئیس زندان اوین از تماس با خانواده محروم شد


 رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی
رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی

یک فعال مدنی می‌گوید پس از «تهدید به قتل» و انتقال رضا محمدحسینی به سلول انفرادی»، کارت تلفن این زندانی سیاسی به دستور رئیس زندان اوین مسدود شده است.

آرشام رضایی، زندانی سیاسی پیشین، با اعلام این خبر در توییتی نوشت صبح روز پنج‌شنبه پنجم مرداد، «به دستور هدایت فرزادی، رئیس زندان اوین، کارت تلفن رضا محمدحسینی مسدود شد و این زندانی سیاسی امکان تماس با خانواده‌اش را ندارد.»

به گفته او، این زندانی سیاسی پیش از این نیز «به دستور رئیس زندان اوین با ممنوعیت تماس و ملاقات مواجه شده بود.»

بنا بر گزارشی که پیش از این نیز منتشر شده بود، عده‌ای از «زندانیان جرایم خشن» روز ۱۷ تیر قصد داشتند رضا محمدحسینی را «با چاقو» هدف قرار دهند.

رضا محمدحسینی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه در ایران، مدت کوتاهی پس از آزادی از زندان، دوباره در روز ۱۱ اردیبهشت بازداشت شد. او بر ضرورت تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران تأکید کرده بود.

  • بی‌خبری از وضعیت و محل بازداشت محمد صادقی

در گزارشی دیگر، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده است که با وجود گذشت ۱۱ روز از بازداشت محمد صادقی، بازیگر تئاتر و تلویزیون، او «کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برد» و «بی‌اطلاعی» از او موجب «افزایش نگرانی‌های خانواده و نزدیکان» او شده است.

محمد صادقی روز ۲۵ تیر به دست ماموران امنیتی و قضایی و با حضور نیروهای آتش‌نشانی، در خانه‌اش در تهران بازداشت شد. این بازیگر، ویدئوی لحظات حمله و بازداشت خود را به طور زنده در اینستاگرام به نمایش گذاشت که واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت.

بازداشت این بازیگر به دنبال حمایت او از نافرمانی مدنی در مقابل حجاب اجباری و انتقاد از بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها صورت گرفت.

فشار بر زندانیان سیاسی، صنفی و مدنی در ایران بارها گزارش شده است. از جمله منابع خبری داخل ایران یکم تیر در گفت‌وگو با صدای آمریکا از افزایش فشار بر چند زندانی سیاسی مشروطه‌خواه و بی‌خبری از وضعیت برخی از آنها ابراز نگرانی کرده بودند.

همچنین، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه روز چهارم مرداد اعلام کرد «مسئولان امنیتی» برای اعزام رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره این تشکل، به «مرخصی پزشکی» به منظور انجام «عمل جراحی» جلوگیری می‌کنند.

علاوه بر این، برادر فاطمه سپهری زندانی سیاسی در زندان وکیل‌آباد مشهد، با اعلام جلوگیری قاضی ناظر زندان از اعزام به‌موقع او برای درمان و بازگشت کامل بیماری‌اش، گفته که مقامات جمهوری اسلامی حقوق و بیمه او را قطع کرده‌اند.

محمدحسین سپهری در ویدئویی پیام این زندانی سیاسی را بازگو کرد که به رهبر جمهوری اسلامی گفته «اگر مردی و شرف داری بگو فاطمه سپهری با کدام کشور متخاصم چه همکاری‌ای داشته است.»

XS
SM
MD
LG