لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

درخواست وکیل سپیده قلیان: جلسه دادگاه باید علنی برگزار شود


آمنه سادات ذبیح پور | سپیده قلیان
آمنه سادات ذبیح پور | سپیده قلیان

وکیل «سپیده قلیان» با اشاره به برگزاری مجدد دادگاه شکایت «آمنه سادات ذبیح‌پور» از موکلش گفت: « طبق قانون این دادرسی هم باید علنی باشد.»

امیر رئیسیان افزود:« «وقت جلسه دادگاه ۱۵ مرداد ماه ساعت ۹:۳۰ صبح تعیین شده است و موکلم هم در جلسه دادگاه حاضر خواهد شد و نظر به اینکه جلسه دادرسی قبلی علنی بوده و دادگاه قرار غیرعلنی بودن دادرسی را صادر و اعلام نکرده، طبق قانون جلسه دادگاه باید به صورت علنی برگزار شود.»

در این دادگاه قرار است شکایت آمنه سادات ذبیح پور، خبرنگار صداوسیما از سپیده قلیان بررسی شود. سپیده قلیان پیشتر گفته بود که خانم ذبیح‌پور به عنوان «بازجو خبرنگار» در هنگام بازجویی او حضور داشته، اتهامی که خبرنگار صداوسیما آن را رد می‌کند. جلسه قبلی این دادگاه قرار بود ۲۸ تیر برگزار شود اما به علت امتناع سپیده قلیان از پوشش حجاب، این جلسه لغو شد.

قرار بود این دادگاه «در بستر فضای مجازی به صورت آنلاین» برگزار شود که گفته شد، سپیده قلیان «ضوابط لازم» برای حضور در دادگاه علنی را رعایت نکرد و از این رو این دادگاه با تصمیم قاضی برگزار نشد.

در ابتدا خبری در مورد جزئیات آنچه عدم رعایت «ضوابط لازم» نامیده شد، منتشر نشد، اما گمانه‌زنی‌هایی در رسانه‌های مجازی مطرح شد که علت لغو دادگاه را مقاومت سپیده قلیان در مقابل تحمیل «حجاب اجباری» برای حضور در دادگاه دانسته‌اند.

خبرگزاری‌های رسمی ایران از جمله خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، سپس این موضوع را تایید و «کشف حجاب» را دلیل عدم انتقال سپیده قلیان به دادگاه اعلام کردند.

خانم قلیان روز سه شنبه، در نامه‌ای از زندان اوین با اعلام این‌که پیشتر اعلام کرده بود «در دادگاه نمایشی جمهوری اسلامی» شرکت نمی‌کند، گفته بود: از آن‌جا که به او ابلاغ شده است که جلسه رسیدگی به پرونده شکایت «بازجو خبرنگار، آمنه سادات ذبیح‌پور» به صورت علنی برگزار می‌شود، در آن حضور خواهد یافت.

این زندانی سیاسی افزوده بود: «از آن‌جایی که هیچ ترسی از بازگویی حقیقت در ملأعام ندارم، تصمیم گرفتم در این بیدادگاه شرکت کرده و از خود دفاع کنم.»

او ابراز امیدواری کرده بود «در میان خیل امنیتی‌کاران خبری و فرهنگی» وابسته به جمهوری اسلامی، «خبرنگاران و فعالانی» را ببیند که «به سراغ حقیقت آمده‌اند.»

این زندانی سیاسی روز ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ پس از آزادی در مقابل زندان، شعار «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»، سر داد و ساعاتی بعد در مسیر بازگشت به خانه در حوالی قم بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG