لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

نرگس محمدی فعال سیاسی زندانی به یک سال زندان دیگر محکوم شد


نرگس محمدی فعال و زندانی سیاسی
نرگس محمدی فعال و زندانی سیاسی

حساب اینستاگرامی نرگس محمدی فعال و زندانی سیاسی خبر داد که قوه قضائیه این زندانی را به یک سال زندان دیگر محکوم کرده است.

به نوشته این حساب اینستاگرامی که توسط نزدیکان خانم محمدی اداره می‌شود، به خاطر موضع‌گیری‌های یکسال اخیر، خانم محمدی در این پرونده به «فعالیت تبلیغی» علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم شده است.

با حکم جدید، مجموع مجازات‌های قوه قضاییه علیه نرگس محمدی به ۱۰ سال و ۹ ماه زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق افزایش پیدا می‌کند.

حساب اینستاگرامی خانم محمدی نوشته، حکم جدید یکی از پنج پرونده مطروحه علیه او در دادسرای امنیت اوین است که در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مظلوم مورد رسیدگی قرار گرفت و خانممحمدی با اعلام اینکه جمهوری اسلامی و دادگاه های نمایشی و فریبکارانه را به رسمیت نمی شناسد، حاضر به شرکت در آن نشد.
این رای بدوی در بند زنان زندان اوین به او ابلاغ شده و محمدی آنرا امضا نکرده است.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر، ۵۱ ساله، تاکنون بارها زندانی شده است. او مهر ۹۹ پس از پنج سال زندان آزاد شد اما بعد از پرونده جدید در خرداد ۱۴۰۰ به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا» به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری و ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد. خانم محمدی گفته بود که این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد و از آبان ۱۴۰۰ زندانی شد.

نرگس محمدی در یکسال اخیر از زندان بارها درباره مسایل مختلف اعتراض کرده است. از جمله ماه پیش در گزارشی از وضعیت سلامتی زهره صیادی فعال حقوق کودکان کار نوشت، قضات جمهوری اسلامی در کدام مکتبی آموزش دیده‌اند که مرتکب چنین جنایت‌هایی علیه انسان‌ها می‌شوند؟

او همچنین در واکنشی به انتخاب جمهوری اسلامی به ریاست مجمع اجتماعی سازمان ملل از سوی شورای حقوق بشر در ماه پیش گفته بود: جمهوری اسلامی ویرانگر جامعه‌ی مدنی ایران است... جمهوری اسلامی یکی از ناقضان فاحش و آشکار حقوق بشر و حکومتی سرکوبگر و خشونت‌طلب است.

او در مراسم دریافت جایزه بنیاد بین المللی الکساندر لانگر در پیامی گفت زنان به عنوان نیروهای پیشرو و پیش‌برنده جنش، مورد خشم و خشونت حکومت قرار گرفته‌اند و حجاب اجباری ابزار سرکوب زنان توسط حکومت دینی شده است.

XS
SM
MD
LG