لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

سندیکای اتوبوس‌رانی تهران: مسئولان امنیتی مانع عمل جراحی رضا شهابی می‌شوند


رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران. آرشیو
رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران. آرشیو

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه اعلام کرد «مسئولان امنیتی» برای اعزام رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره این تشکل، به «مرخصی پزشکی» به منظور انجام «عمل جراحی» جلوگیری می‌کنند.

به گزارش کانال تلگرامی این سندیکا در روز سه‌شنبه سوم مرداد، آقای شهابی که «بیش از ۱۴ ماه است» در زندان اوین به سر می‌برد، دچار «مشکلاتی در مهره‌های گردن و کمر» است و «دست چپ و انگشتانش دچار بی‌حسی می‌شود» اما با وجود «دستور پزشک»، عمل جراحی او از آذر ۱۴۰۱ به دلیل محرومیت از مرخصی درمانی به تعویق افتاده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه خواستار این روند را «غیرانسانی» دانست و با تأکید بر ضرورت پایان دادن به این روند و اعزام او به بیمارستان، خواستار «آزادی فوری و بی‌قید و شرط» رضا شهابی و سایر زندانیان صنفی و کارگری، از جمله داود رضوی و حسن سعیدی شده است.

در این گزارش یادآوری شد که این عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوس‌رانی تهران و حومه، بر اثر «صدمات ناشی از ضرب و شتم» هنگام بازداشت در سال ۱۳۸۹ و همچنین در دوره بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین، در سال‌های ۹۱ و ۹۳ به عمل جراحی از ناحیه گردن و کمر مجبور شد و در بازداشت اردیبهشت ۱۴۰۱، بر اثر «نگهداری طولانی در بند ۲۰۹ و ۲۴۱ بدون امکانات مناسب» و «بازجویی‌های طولانی»، بیماری او تشدید شد.

بر اساس این گزارش، رضا شهابی حتی برای «خواب کوتاه» نیز «مجبور به مصرف مسکن است» و مقامات زندان بر خلاف نظر پزشک برای جراحی، ماه‌ها است که «در درمان این کارگر زندانی تعلل می‌کنند.»

در این گزارش تأکید شد که مقامات به رضا شهابی گفته‌اند «تو جراحی را انجام بده. ما برایت مرخصی پزشکی با وثیقه می‌گیریم»؛ قولی که سال ۹۱ نیز «در زمان عمل گردن» او داده بودند، اما پس از جراحی، وی را به زندان بازگرداندند و موجب «عفونت در ناحیه جراحی» شد.

سندیکا تأکید کرد که رضا شهابی باید «فورا به مرخصی پزشکی» اعزام شود و ضمن جراحی در شرایط مناسب، پس از آن «بتواند بخشی از ضایعات را با فیزیوتراپی و آب‌درمانی در فضایی خارج از زندان» جبران کند.

بنا بر این گزارش، پرونده رضا شهابی دوباره به کمیسیون پزشکی فرستاده شده و پزشک معالج روز شنبه در بیمارستان با تأکید بر «پیشرفت بیماری» گفته است دوباره باید ام‌آرآی انجام شود.

این پزشک همچنین گفته است که بر اثر تعلل در انجام جراحی، حتما بیماری رضا شهابی «پیشرفت» کرده اما «با کاغذبازی اداری و پاس دادن خانواده» به مراجع مختلف، به او مرخصی داده نشده است.

XS
SM
MD
LG