لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

ادعای قوه قضاییه: پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی ارتباطی به حرفه خبرنگاری ندارد


نیلوفر حامدی (راست) و الهه محمدی
نیلوفر حامدی (راست) و الهه محمدی

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ادعا کرد پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی که به گفته او اکنون در مرحله «انشاء رأی» است، با حرفه خبرنگاری و گزارش کشته شدن مهسا امینی «ارتباطی ندارد.»

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، سه‌شنبه ۱۰ مرداد در نشست رسانه‌ای هفتگی خود مدعی شد که این دو خبرنگار زندانی «در مقاطعی همکاری‌هایی با دولت متخاصم آمریکا داشتند» و «به‌زودی گزارش کاملی از این موضوع در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.»

تکرار این ادعا در حالی است که مقامات وزارت امور خارجه ایالات متحده پیشتر با «بی‌اساس خواندن» چنین اتهامی، صراحتا ارتباط نیلوفر حامدی و الهه محمدی با آمریکا را رد کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.

نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم میهن، در روزهای ابتدایی اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ و پس از کشته شدن مهسا امینی بازداشت شدند.

دادگاه این دو روزنامه‌نگار هفته گذشته پس از برگزاری دو جلسه به اتمام رسید و آنها در حال حاضر در زندان اوین نگهداری می‌شوند.

این دو روزنامه‌نگار در جریان دادگاه غیرعلنی همه اتهامات وارده را رد کردند.

پیشتر، آنیکا کلوزه، عضو پارلمان آلمان و کفیل سیاسی نیلوفر حامدی به صدای آمریکا گفته است که او هیچ خطایی نکرده، هیچ قانونی را نقض نکرده و باید آزاد شود.

در روزهای گذشته رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، «حبس» خبرنگاران به دلیل انجام وظیفه حرفه‌ای را «هشداردهنده» خوانده و از مقامات حکومت ایران خواست که اتهامات علیه نیلوفر حامدی و الهه محمدی را لغو کنند.

همچنین این دو روزنامه‌نگار زندانی در ایران برنده «جایزه آزادی» سال ۲۰۲۳ باشگاه ملی مطبوعات آمریکا به نام «جان ابوشن» شدند که شاخص‌ترین جایزه این نهاد خبرنگاری و مطبوعات در آمریکا است.

منابع: خبرگزاری میزان و گزارش‌های پیشین صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG