لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

فیفا درباره اتهام «رفتار نادرست» سرمربی تیم فوتبال زنان زامبیا تحقیق می‌کند


 بروس موواپی، سرمربی زامبیا
بروس موواپی، سرمربی زامبیا

فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» جمعه تایید کرد که در حال بررسی ادعای «رفتار نادرست» در اردوی تیم ملی فوتبال زنان زامبیا در جام جهانی فوتبال زنان است.

نشریه «گاردین» پنجشنبه گزارش داده بود که بروس موواپی، سرمربی زامبیا متهم شده است که دو روز پیش از آخرین بازی گروهی آنها مقابل کاستاریکا، در جریان تمرینات تیم دستان خود را به سینه‌های یکی از بازیکنانش مالیده است.

زامبیا که برای نخستین بار در جام جهانی شرکت می کرد، در یک بازی تشریفاتی بر کاستاریکا غلبه کرد ولی با توجه به دو شکست قبلی مقابل ژاپن و اسپانیا در مرحله گروهی از مسابقات حذف شد.

پیروزی زمبیا مقابل کاستریکا
پیروزی زمبیا مقابل کاستریکا


یک سخنگوی فیفا به شبکه ورزشی «ایی‌اس‌پی‌ان» گفت: «فیفا هر گونه ادعای رفتار نادرست را بسیار جدی می‌گیرد و برای هر فردی که بخواهد حادثه‌ای را گزارش کند، روند مشخصی دارد.»

او با تأیید اینکه تحقیقات درباره رفتار نادرست در اردوی تیم زامبیا در حال انجام است، گفت که نمی‌تواند جزئیات بیشتری از پرونده را بیان کند. این سخنگوی فیفا در ادامه افزود: «هر فردی که بخواهد ادعا یا اطلاعات مربوط به رفنارهای نادرست را در فوتبال گزارش کند، می‌تواند این کار را از طریق پلتفرم گزارش‌دهی فیفا انجام دهد، تمام اطلاعاتی که به فیفا ارسال می‌شود، بصورت کاملا محرمانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

او گفت: «علاوه بر این، فیفا ایمنی کسانی که موردی را گزارش می‌کنند، از جمله شاهدانی که در پرونده‌های اخلاقی فیفا حضور می‌یابند و شهادت می‌دهند، تأمین و از آنها حمایت می‌کند. زمانی که گناه فردی ثابت شود، فیفا شدیدترین مجازات‌های ممکن را اعمال می‌کند، از جمله حذف مادام‌العمر آنها از فوتبال، سابقه ما این را به خوبی نشان می‌دهد.»

نخستین پیروزی زامبیا در جام جهانی فوتبال، تحت تأثیر اتهامات علیه بروس موواپی، سرمربی این تیم قرار گرفت که از سال ۲۰۱۸ هدایت زامبیا را برعهده داشت.

بروس موواپی
بروس موواپی


کنفرانس خبری پیش از بازی آنها مقابل اسپانیا به دلیل پرسش‌های مداوم در مورد تحقیقات گذشته درباره رفتارهای نادرست در فوتبال زنان زامبیا به سرعت پایان یافت.

فدراسیون فوتبال زامبیا سپتامبر گذشته اعلام کرد که تحقیقاتی را در مورد اتهامات «سوء استفاده جنسی» به فیفا ارجاع داده است. گاردین در ماه ژوئیه گزارش داد که بروس موواپه، سرمربی زامبیا یکی از افرادی است که مورد بازجویی قرار گرفت.

پس از انتشار مقاله گاردین، که در آن یک بازیکن ناشناس گفت «اگر موواپه بخواهد با کسی بخوابد، شما باید قبول کنید»، فدراسیون فوتبال زیمبابوه به بیانیه‌ای خود در سپتامبر گذشته اشاره کرد.

پیروزی زمبیا مقابل کاستریکا
پیروزی زمبیا مقابل کاستریکا


هر چند که طرح این اتهام علیه سرمربی زیمبابوه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داشت، ولی بازیکنان این تیم در جام جهانی استرالیا ‌و نیوزیلند تاریخ‌ساز شدند.

آنها با غلبه بر کاستاریکا، نخستین پیروزی تاریخ فوتبال زیمبابوه در جام جهانی فوتبال در رده زنان و مردان را کسب کردند.

XS
SM
MD
LG