لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

جام جهانی فوتبال زنان | میزبان‌ها پیروز شدند؛ تماشاگران رکورد شکستند


استرالیا با یک گل ایرلند را شکست داد.
استرالیا با یک گل ایرلند را شکست داد.

جام جهانی فوتبال زنان پنجشنبه به میزبانی مشترک استرالیا و نیوزیلند در شرایطی آغاز شد که یک حادثه تیراندازی در اوکلند سه کشته ‌و شش مجروح بر جای گذاشت.

در جریان این تیراندازی که در نزدیکی هتل محل اقامت تیم ملی زنان نروژ رخ داد، فرد مهاجم نیز کشته شد. به گفته کریس هاپکینز، نخست‌وزیر نیوزیلند، هیچ خطری متوجه امنیت ملی کشور نیست.

مراسم افتتاحیه با شور و هیجان زیادی در اوکلند برگزار شد و تماشاگران شاهد برنامه‌های فرهنگی ‌و هنری سنتی مائوری از جمله رقص جنگی معروف هاکا بودند.

پس از مراسم افتتاحیه تیم ملی فوتبال زنان نیوزیلند با یک گل نروژ را شکست داد و نخستین پیروزی خود در تاریخ این مسابقات را جشن گرفت. بیش از ۴۲ هزارنفر در ورزشگاه شاهد مسابقه افتتاحیه بودند که رکورد جدیدی برای یک مسابقه فوتبال بین‌المللی در نیوزیلند می‌شود.

به دنبال حادثه تیراندازی در اوکلند، نیروهای امنیتی بیشتری در اطراف ورزشگاه حضور داشتند. فیفا با صدور بیانیه حمایت کامل خود را از تیم‌هایی که تحت تأثیر این رویداد قرار گرفتند، اعلام کرد.

ساعاتی بعد، استرالیا، میزبان دیگر جام جهانی با یک گل ایرلند را شکست داد. نزدیک به ۷۶ هزارنفر شاهد این مسابقه بودند که رکوردی برای مسابقه فوتبال زنان در این کشور محسوب می‌شود.


در سال‌های اخیر محبوبیت جام جهانی فوتبال زنان در نقاط مختلف جهان افزایش یافته است و انتظار می‌رود که مسابقات ۲۰۲۳ در استرالیا و نیوزیلند به ادامه این روند کمک کند.

با این حال در بسیاری از کشورها شرایط بازیکنان زن نسبت به بازیکنان مرد بدتر است و امکانات کمتری دارند. بازیکنان چندین کشور شرکت کننده در این جام جهانی از جمله انگلیس و اسپانیا، با مدیران فدراسیون‌های خود بر سر شرایط کاری ‌و دستمزدها اختلافاتی دارند.

استقبال تماشاگران از این مسابقات در استرالیا غافلگیرکننده بود و بلیت‌ها از هفته‌ها پیش به فروش رفت. شرایط در نیوزیلند کمی متفاوت است و بلیت‌های بسیاری از مسابقات هنوز فروخته نشده، ورزش محبوب این کشور راگبی است.

به‌ گفته فیفا تعداد بلیت‌های فروخته شده کنونی از تعداد کل بلیت‌های فروخته شده در جام جهانی گذشته در فرانسه در سال ۲۰۱۹ بیشتر است.

در جام جهانی استرالیا و نیوزیلند، علاوه بر دستمزد، شرایط اقامت، رفت‌وآمد، و سایر امکانات نیز برای زنان نسبت به گذشته بهبود یافته است و در استانداردهای برابر با مردان ارائه می‌شود.

اوایل امسال، اینفانتینو، رئیس فیفا گفت که هدف آنها برابری جنسیتی تا جام جهانی مردان ۲۰۲۶ و جام جهانی زنان ۲۰۲۷ است.

XS
SM
MD
LG