لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۹

تصاویر مهسا امینی و امیر نصر آزادانی روی هواپیمای تیم ملی فوتبال زنان برزیل


هواپیمای حامل بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان برزیل با تصویر مهسا امینی

هواپیمای حامل تیم ملی فوتبال زنان برزیل برای شرکت در جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۲۳ روز چهارشنبه در حالی در فرودگاه شهر بریزبن استرالیا بر زمین نشست که روی دم آن تصاویری از مهسا امینی و امیر نصر آزادانی نقش بسته بود.

به نوشته گاردین، این اقدام تیم ملی فوتبال زنان برزیل بیانیه‌ای قوی در مورد حقوق بشر محسوب می‌شود.

اعتراضات سراسری در ایران با کشته‌شدن مهسا امینی، دختر جوانی که در بازداشت پلیس اخلاق بود، از شهریور گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

این اعتراضات گسترده به سرعت به نقاط مختلف ایران گسترش یافت و موجب مقاومت بیشتر مردم علیه رفتارهای رژیم با زنان ایرانی شد.

امیر نصر آزادانی بازیکن پیشین فوتبال یکی از معترضانی بود که در جریان این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی حکومت بازداشت و در دادگاه به ۲۶ سال زندان محکوم شد.

روی بدنه هواپیمای تیم ملی فوتبال زنان برزیل نوشته شده است «هیچ زنی نباید مجبور به پوشاندن موهای خود (حجاب اجباری) باشد.» و در ادامه گفته می‌شود «و هیچ مردی نباید به خاطر گفتن این حرف (اعتراض به حجاب اجباری) به دار آویخته شود.»


این اقدام تیم ملی فوتبال زنان برزیل در شرایطی صورت می‌گیرد که فیفا به تیم‌های شرکت‌کننده درباره شعارهای سیاسی یا بستن بازوبند حاوی برخی پیام‌ها یا نمادهای خاص، برای نمونه در حمایت از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، در مسابقات هشدار داده است.

فیفا پس از مشورت با تیم‌ها، هشت بازوبند ویژه با موضوعات مشخصی مانند صلح، برابری جنسیتی، یا نفی خشونت علیه زنان را تعیین کرده است که بازیکنان مجاز به استفاده از آنها هستند.

با توجه به این که تیم ملی فوتبال زنان برزیل با درج تصاویر مهسا امینی و امیر نصر آزادانی و پیامی درباره ایران روی هواپیمای خود از اعتراضات سراسری این کشور حمایت کرده است، مشخص نیست که فیفا چه واکنشی به این اقدام خواهد داشت.

تیم ملی فوتبال برزیل در شرایطی وارد استرالیا شد که مارتا، ستاره این تیم اعلام کرده است که این آخرین جام جهانی او خواهد بود.

مارتا
مارتا

مارتا ۳۷ ساله بهترین گلزن برزیل، و یکی از بهترین فوتبالیست‌های زن جهان است که در ششمین جام جهانی خود حاضر می‌شود.

تیم ملی فوتبال زنان برزیل با هدایت پیا سونداژه، سرمربی سوئدی خود امیدوار است وداع باشکوهی را برای مارتا رقم بزند.

هر چند که کسب عنوان قهرمانی برای برزیل مأموریتی دشوار خواهد بود ولی مارتا می‌تواند با گلزنی در استرالیا به تنها فوتبالیستی در جهان تبدیل شود که در شش جام جهانی گل زده است.

برزیل در گروه «اف» قرار دارد و در نخستین بازی خود در ۲۴ ژوئیه به مصاف پاناما خواهد رفت.

جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۲۳ از ۲۰ ژوئیه به صورت مشترک در استرالیا و نیوزلند برگزار می‌شود.

این مطلب با استفاده از گزارش گاردین تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG