لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

جام جهانی فوتبال زنان؛ آمریکا با ستاره‌های خود به‌دنبال پنجمین جام است


تیم زنان آمریکا.
تیم زنان آمریکا.

تیم ملی زنان آمریکا جمعه ۲۱ ژوئیه در نخستین دیدار خود در جام جهانی فوتبال به مصاف ویتنام می‌رود، این دیدار در «ایدن پارک» ورزشگاه ملی نیوزیلند برگزار می‌شود.

آمریکا در رده‌بندی فیفا در رتبه نخست قرار دارد و مدافع عنوان قهرمانی است. این تیم تلاش می‌کند تا در جام جهانی ۲۰۲۳ به میزبانی مشترک استرالیا و نیوزیلند، برای سومین بار متوالی فاتح این مسابقات شود.

رقبای بعدی آمریکا، هلند و پرتغال هستند که احتمالا تهدید جدیدتری برای این تیم محسوب می‌شوند، با این حال انتظار می‌رود که آمریکا به راحتی از مرحله گروهی صعود کند.

فهرست تیم ملی آمریکا شامل ۲۳ بازیکن با ترکیب متنوعی از چهره‌های جوان و باتجربه است. ۱۴ بازیکن این تیم برای نخستین بار در این صحنه بزرگ بین‌المللی حاضر می‌شوند. میانگین سنی آمریکا ۲۸ سال و نیم است و این تیم در میانه فرآیند جوان‌گرایی قرار دارد.

با توجه به سرمایه‌گذاری و پیشرفت فوتبال زنان در کشورهای مختلف جهان، بدون شک آمریکا با چالش‌های بیشتری برای تکرار عنوان قهرمانی مواجه خواهد بود. با این حال ولاتکو آندونوسکی، سرمربی این تیم امیدوار است تا با تلفیق جوانی و تجربه ستاره‌های خود پنجمین جام قهرمانی را برای آمریکا کسب کند.

در این مطلب نگاهی داریم به تعدادی از بازیکنان مطرح آمریکا در جام جهانی ۲۰۲۳ استرالیا و نیوزیلند :

ترینینی رادمن
ترینینی رادمن

ترینینی رادمن ۲۱ ساله، دومین بازیکن جوان تیم است و از ستاره‌های لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان آمریکا محسوب می‌شود. این مهاجم، پردرآمدترین بازیکن لیگ است و در نخستین جام جهانی خود بازی می‌کند.

ترینیتی، دختر دنیس رادمن، ستاره پیشین بسکتبال آمریکا است و تلاش می‌کند تا راه او را در ورزش ادامه دهد.

سوفیا اسمیت
سوفیا اسمیت

سوفیا اسمیت ۲۲ ساله نیز در نخستین جام جهانی خود حاضر می‌شود. او مهاجم تیم «پورتلند تورنز» در لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان آمریکا است که پیش از اعزام به جام جهانی در تیم باشگاهی خود سه گل زد و به اصطلاح هت‌تریک کرد.

آلیسا تامپسون
آلیسا تامپسون

آلیسا تامپسون، نخستین نوجوانی است که از سال ۱۹۹۵ تاکنون در فهرست جام جهانی آمریکا قرار گرفته است. این مهاجم ۱۸ ساله در سال ۲۰۲۳ برای بازی در لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان آمریکا انتخاب شد و در تیم «انجل سیتی» لس‌آنجلس توپ می‌زند. او یکی از ستاره‌های نسل جدید فوتبال آمریکا محسوب می‌شود.

مگان راپینو
مگان راپینو

مگان راپینو ۳۸ ساله، مسن‌ترین بازیکن آمریکا است و چهارمین جام جهانی خود را تجربه می‌کند. این وینگر باتجربه اعلام کرد که پس از جام جهانی بازنشسته خواهد شد. هرچند که انتظار نمی‌رود او از بازیکنان اصلی باشد ولی قطعاً در برنامه‌های سرمربی نقش دارد و به‌عنوان بازیکن تعویضی به میدان خواهد رفت.

الکس مورگان
الکس مورگان

الکس مورگان مانند مگان راپینو، در چهارمین جام جهانی خود به میدان می‌رود. این مهاجم بیش از دویست بازی ملی در کارنامه ورزشی دارد و یکی از کاپیتان‌های تیم ملی فوتبال آمریکا است.

نائومی گیرما
نائومی گیرما

نائومی گیرما، از بهترین مدافعین آمریکا است که در تیم «سن‌دیگو ویو» توپ می‌زند. او در برنامه‌های تدافعی سرمربی تیم نقش محوری دارد.

رز لاول
رز لاول

رز لاول، در دومین جام جهانی خود بازی می‌کند. او از لژیونرهای آمریکا محسوب می‌شود و در تیم لیون فرانسه بازی می‌کند. این هافبک جوان دچار مصدومیت زانو است ولی تلاش می‌کند تا آمادگی کامل خود را بدست آورد.

لین ویلیامز
لین ویلیامز

لین ویلیامز ۳۰ ساله شاید در نخستین جام جهانی خود بازی کند، اما از تجربیات ارزشمندی در رقابت‌های باشگاهی برخوردار است. این مهاجم باتجربه صاحب چندین عنوان قهرمانی در لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان آمریکا است و از بهترین گلزنان این مسابقات محسوب می‌شود.

آمریکا ۲۶ ژوئیه به مصاف هلند می‌رود و اول اوت با پرتغال بازی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG