لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

جام جهانی فوتبال زنان | آمریکا در گام اول به دیدار ویتنام می‌رود


تیم ملی آمریکا دو هفته پیش در آخرین بازی تدارکاتی خود مقابل ولز دو بر صفر با گلهای ترنیتی رادمن به پیروزی رسید.
تیم ملی آمریکا دو هفته پیش در آخرین بازی تدارکاتی خود مقابل ولز دو بر صفر با گلهای ترنیتی رادمن به پیروزی رسید.

در دومین روز از مسابقات جام جهانی فوتبال زنان که در نیوزیلند و استرالیا برگزار می‌شود، تیم ملی فوتبال زنان آمریکا جمعه شب به وقت ایران با ویتنام مسابقه خواهد داشت.

پیش بینی‌ها حاکی از برد آسان تیم آمریکا است. آمریکا که قهرمان دوره قبل جام جهانی زنان است، برای دفاع از عنوان قهرمانی، وارد این مسابقات شده است. آنها در دو دوره قبل قهرمان جهان شده اند و به دنبال سومین قهرمانی پیاپی هستند.
از ۲۳ بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، ۱۳ نفر آنها اولین بار است که جام جهانی را تجربه می‌کنند. با این حال این تیم افراد با تجربه‌ای دارد که چند جام جهانی را پشت سر گذاشته‌اند. میانگین سنی تیم آمریکا ۲۸ سال است.
آلکس مورگان ۳۴ ساله فوروارد و ستاره تیم آمریکا است. او که در تیم سن دیگو ویو آمریکا بازی می‌کند، با ۱۵۹ بازی ملی،‌ برای آمریکا ۱۱۱ گل به ثمر رسانده است. او در دو جام جهانی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ در قهرمانی تیم ملی فوتبال زنان آمریکا نقش برجسته‌ای داشت.

مگان رپینو ۳۸ ساله کاپیتان و دیگر بازیکن سرشناس تیم ملی فوتبال زنان آمریکا است که بازیکن تیم سیتل رین اف سی در لیگ آمریکا است. او علاوه بر حضور در تیم آمریکا و قهرمانی در دو جام جهانی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹، با این تیم در کسب عنوان سوم جام جهانی ۲۰۱۱ هم حضور داشته است.

رپینو که از ۱۰ سال پیش گرایش جنسی لزبین خود را علنی کرد، احتمالا این آخرین جام جهانی او خواهد بود.

در آستانه نخستین بازی تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، آبرام پیلی، سرپرست دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به بهانه این بازی نوشت، به امید روزی که هر کشوری، یک تیم زنان داشته باشد و آنچه را که می خواهند بر تن کرده و آزادانه خود را ابراز کنند. تیم آمریکا قهرمان دوره قبل، امروز با ویتنام بازی می‌کند.

نتایج دو روز اول

در روز نخست این رقابت‌ها نیوزیلند یکی از میزبان‌های جام جهانی مقابل نروژ یک بر صفر پیروز شد.

استرالیا هم با همین نتیجه بر جمهوری ایرلند غلبه کرد. دیدار دو تیم نیجریه و کانادا بدون گل مساوی شد.

در روز دوم این مسابقات، سوئیس توانست دو بر صفر بر فیلیپین غلبه کند و اسپانیا هم سه بر صفر کاستاریکا را شکست داد. آخرین بازی این روز بین آمریکا و ویتنام خواهد بود.

تغییر در جوایز

در آمریکا چند سال است که زنان فوتبالیست کارزاری را آغاز کرده‌اند و می‌گویند باید حقوق آنها و فوتبالیست‌های مرد برابر شود. ظاهرا این پیام به فیفا هم رسیده است. در بازی‌های جام جهانی زنان امسال، به نسبت دوره قبل، تغییر عمده‌ای به چشم می‌خورد. تیم قهرمان ۴.۵ میلیون دریافت خواهد کرد. تیم‌های دوم تا چهارم هم به ترتیب ۳، ۲.۶. و ۲.۴ میلیون دلار دریافت خواهند کرد.

چند ماه پیش تیم ملی زنان آمریکا یک دعوی حقوقی را برد تا بتواند دستمزد برابر با تیم مردان دریافت کند. در این پرونده اعضای تیم ملی فوتبال آمریکا به «تبعیض در پرداخت پاداش جام‌ جهانی» اشاره شده بود. در جام جهانی ۲۰۱۴ تیم مردان بعد از صعود به مرحله یک هشتم نهایی حدود ۵.۳ میلیون دلار پاداش دریافت کرد اما یک سال بعد تیم فوتبال زنان آمریکا که توانست قهرمان جام جهانی شود، ۱.۷ میلیون دلار پاداش دریافت کرد.

ستاره‌هایی که باید دید

علاوه بر آلکس مورگان و مگان رپینو دو بازیکن سرشناس آمریکا که در بالا به آنها اشاره شد، در این جام پیش بینی شده چند ستاره بزرگ دیگر هم دیده شوند:

سالما پارالوئلو بازیکن تیم باشگاه بارسلون در پست هافبک چپ که عضو تیم ملی اسپانیا است.

مارتا (ویرا داسیلوا) که با ۳۷ سال سن، بازیکن تیم ملی برزیل است که در ۲۰ مسابقه جام‌ جهانی ۱۷ گل زده است. او پنج بار بهترین بازیکن فوتبال زنان جهان شده است.

لیندا کایسدو که در تیم زنان رئال مادرید در پست حمله بازی می کند و عضو تیم ملی زنان کلمبیا است.

ملچی دامورنای عضو تیم لیون فرانسه در پست هافبک وسط و با تیم ملی هائیتی در مسابقات حاضر است.

XS
SM
MD
LG