لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

پلیس فرگوسن: تیراندازی شنبه شب با مسأله نژادی مربوط نبود


گروه کوچکی از معترضان، در برابر اداره پلیس فرگوسن تظاهرات کردند - ایالت میزوری، پنجم مهر
گروه کوچکی از معترضان، در برابر اداره پلیس فرگوسن تظاهرات کردند - ایالت میزوری، پنجم مهر

از زمان کشته شدن مایکل براون، نوجوان سیاهپوست به ضرب گلوله یک پلیس سفیدپوست در مرداد ماه، ناآرامی‌ها در شهر فرگوسن ادامه دارد و مسأله تبعیض نژادی بار دیگر به مسأله روز آمریکا تبدیل شده است.

پلیس شهر فرگوسن در حومه سنت لوئیز، مرکز ایالت میزوری، در جستجوی دو مردی است که ظن می‌رود به یک افسر پلیس شلیک کرده و او را مجروح کرده‌اند؛ اما به نظر نمی‌رسد رویداد اخیر با کشته شدن مایکل براون، جوان ۱۸ ساله سیاهپوستی که در مردادماه به ضرب گلوله یک افسر پلیس کشته شد، مرتبط باشد.

مقامات ایالت میزوری می‌گویند شنبه شب دو افسر پلیس به قصد سؤآل از افرادی که در کنار یک مرکز فعالیت‌های محلی ایستاده بودند، به آنها نزدیک شدند؛ ولی گلوله‌ای یکی از دو افسر پلیس را از ناحیه بازو مجروح کرد.

در زمان تیراندازی، دو تظاهرات اعتراض‌آمیز جداگانه در ارتباط با کشته شدن مایکل براون در شهر فرگوسن برپا بود. اما پلیس می‌گوید شلیک به افسر پلیس ظاهراً ربطی به تظاهرات نداشت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه گفت بی‌اعتمادی گسترده مردم به مأموران اجرای قانون – که بعد از واقعه مردادماه در شهر فرگوسن خود را نشان داد – آمریکا را از درون می‌پوساند و تحلیل می‌برد.

آقای اوباما که در ضیافت شام کنگره سالانه سیاهپوستان سخن می‌گفت، اظهار داشت این مشکل، بر محله‌هایی که بیشتر به مأموران اجرای قانون نیاز دارد، بیش از دیگر نقاط اثر سوء می گذارد، و «موجب می‌شود قربانیان جنایات که باید به پلیس مراجعه کنند، تمایلی به این کار نشان ندهند، چون به پلیس اعتماد ندارند.»

تحقیقات متعددی درباره شرایطی که به کشته شدن مایکل براون انجامید، همچنان در دست انجام است.

مایکل براون هدف گلوله یک افسر پلیس به نام دارن ویلسون قرار گرفت و جنازه‌اش ساعت‌ها در خیابان رها شده بود. در پی کشته شدن او، مردم شهر فرگوسن چندین هفته تظاهرات اعتراضی به راه انداختند. شاهدان عینی گفتند مامور پلیس "بی‌توجه" به دست‌های مایکل براون که به نشانه تسلیم بالای سرش گرفته بوده، به او شلیک کرده و هدفش قدرت نمایی و زهر چشم گرفتن از مردم بود. این رویداد بار دیگر مسأله نژادی را در آمریکا مطرح کرد.

وزارت دادگستری آمریکا در حال تحقیقات درباره روش‌های اجرای قانون توسط اداره پلیس فرگوسن است.

هیأت منصفه عالی ایالت میزوری هم مشغول بررسی است که آیا آقای ویلسون باید مجازات شود یا نه.

انتظار نمی‌رود تا آخر ماه آینده میلادی تصمیمی در این باره گرفته شود.

XS
SM
MD
LG