لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۷

کاهش بهای نفت به موازات انتشار گزارش‌هایی از پیشرفت مذاکرات برجام و تضعیف تولید چین


اسکله بارگیری نفت خام و میعانات گازی- آرشیو
اسکله بارگیری نفت خام و میعانات گازی- آرشیو

بهای نفت خام روز دوشنبه دوباره در مدار نزولی قرار گرفت و به میزان بیش از ۴ دلار برای هر بشکه تنزل یافت. این در حالی است که انتشار گزارش‌هایی مرتبط با تضعیف بنیه اقتصادی چین، به نگرانی‌ها از بابت ورود به یک رکود جهانی را دامن زده است.

قیمت نفت خام «برنت» برای تحویل در آینده به میزان ۴ دلار و ۳۵ سنت برای هر بشکه کاهش یافته و به این ترتیب، بهای هر بشکه معادل ۹۳ دلار و ۸۰ سنت است. نفت خام متوسط غرب تگزاس در آمریکا نیز با یک کاهش ۴ دلار و ۲۳ سنتی مواجه شد و به هر بشکه ۸۷ دلار و ۸۶ سنت رسید.

از سوی دیگر، بانک مرکزی چین، کشوری که بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان است در اقدامی واکنشی، نرخ وام را کاهش داد تا تقاضا در بازار را احیا کند.

تازه‌ترین آمارها نشان از این دارد که آهنگ رشد اقتصاد چین در ماه ژوئیه به دلیل کاهش فعالیت واحدهای صنعتی، کارخانه‌ها و خرده‌فروشها به‌دنبال اعمال محدودیتهای مرتبط با همه گیری کرونا به طور غیرمنتظره‌ای کند شده‌است.

ارقام دولتی همچنین نشان میدهد که میزان تولید پالایشگاههای چین به ۱۲ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته که این پائین ترین سطح از ماه مارس سال ۲۰۲۰ (بهار ۱۳۹۹) تا کنون است.

در همینحال، انتشار گزارش‌هایی مبنی بر پیشرفت در گفت و گوهای مرتبط با احیای برجام یکی از مهمترن عناوین روز دوشنبه مورد توجه محافل اقتصادی بین‌المللی بود.

به باور تحلیلگران، اگر ایران و ایالات متحده پیشنهاد اتحادیه اروپا را بپذیرند و ایران بتواند از چنبره تحریمها بر روی صادرات نفت خود بکاهد، عرضه نفت در سطح جهانی افزایش می‌یابد.

نگاه‌ها در حالی به تهران دوخته است که وزیر امور خارجه ایران گفته است جمهوری اسلامی تا نیمه شب دوشنبه به پیش‌نویس نهایی اتحادیه اروپا برای نجات «برجام» پاسخ میدهد.حسین امیرعبداللهیان همچنین از آمریکا نیز خواسته است از خود انعطاف نشان دهد.

XS
SM
MD
LG