لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

جلسات شورای همکاری اتحادیه اروپا با اسرائیل از سر گرفته می‌شود


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد‌: شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، تصمیم گرفته است تا جلسات «شورای همکاری» با اسرائیل، از سر گرفته‌ شود.

بورل در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با ۲۷ وزیر خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گفت: «موضع اتحادیه اروپا در رابطه با روند صلح خاورمیانه تغییری نکرده و ما همچنان از همان نتایج به‌ دست آمده شورا در سال ۲۰۱۶، پیروی می‌کنیم که از راه حل دودولتی در منطقه، حمایت می‌کند.»

وی افزود: «می‌دانیم که وضعیت در سرزمین‌های فلسطینی رو به وخامت است، بنابراین وزیران اروپایی توافق کردند تا در جلسات مشترک شورای همکاری فرصتی برای تعامل با اسراییل در مورد این مسئله پیدا کنند.»

قرار است جلسات «شورای همکاری» سالانه بین اسرائیل و اتحادیه اروپا برگزار شود تا «موضوعات مورد علاقه دوجانبه» در آن مورد بررسی قرار گیرد.

تاریخ از سرگیری این جلسات، بر اساس توافق میان اتحادیه اروپا و اسرائیل، تعیین خواهد شد. دو طرف آخرین بار در سال ۲۰۱۲ با یکدیگر دیدار کردند. در آن سال، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه وقت اسرائیل، از برگزاری مجدد مجمع پشتیبانی کرده‌‌ بود.

یک مقام بلندپایه اروپایی به‌تازگی به تایمز اسرائیل گفته‌ است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به دلیل کشته‌ شدن شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار الجزیره، برگزاری نشست بین اسرائیل و اتحادیه اروپا را متوقف کرده‌ بود.

اسرائیل در سال ۱۹۹۵ توافقنامه‌ای را امضا کرد که در آن «روابط اسرائیل با اتحادیه اروپا» تعریف شده‌بود. این توافق‌نامه در سال ۲۰۰۰ به تصویب نهایی رسید.

XS
SM
MD
LG