لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

مقام ارشد نظامی اسرائيل به مراکش می‌رود


آویو کوخاوی - آرشیو
آویو کوخاوی - آرشیو

رئیس نیروهای مسلح اسرائیل، آویو کوخاوی، روز دوشنبه به مراکش سفر می‌کند. این بالاترین سطح تماس نظامی بین دو کشور توصیف شده است.

اسرائیل و مراکش در سال ۲۰۲۰ میلادی روابط خود را با حمایت دیپلماتیک آمریکا ارتقا دادند.

در حالی که اسرائیل سفر کوخاوی به مراکش را بخشی از همکاری‌های نوظهور دفاعی با این کشور شمال آفریقا توصیف می‌کند، رباط نیز سعی در میانجیگری برای بهبود شرایط برای فلسطینی‌ها دارد.

ارتش اسرائیل می‌گوید یکی از موضوعاتی که این هفته در مراکش مورد بحث قرار خواهد گرفت، سهیم شدن دانش، آموزش و توانایی نظامی و همچنین رزمایش‌‌های مشترک برای توسعه تسلیحات، انتقال دانش فنی و شاید هم تسلیحات خواهد بود.

به نوشته رویترز، پیشتر روزنامه تجاری اسرائیلی گلوبز در فوریه گزارش داده بود که صنایع هوافضای دولتی اسرائیل، سامانه دفاع هوایی و موشکی باراک را در قراردادی ۵۰۰ میلیون دلاری به مراکش می‌فروشد. اما هیچ‌کدام از دو کشور و حتی خود این شرکت نیز، آشکارا این موضوع را تأیید نکرده‌اند.

مراکش پیشتر ادعای سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل را که از یک بد‌افزار جاسوسی ساخت اسرائیل به نام پگاسوس برای نظارت بر فعالان استفاده کرده، رد کرده است.

نزدیکی مراکش با اسرائیل به دنبال توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائيل صورت گرفته است. این کشورها در پی نگرانی از رشد نفوذ ایران در منطقه، روابط خود را با اسرائيل را عادی و پیمان موسوم به ابراهیم را امضا کردند.

XS
SM
MD
LG