لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

فرمانده سنتکام در اسرائیل بر اهمیت سامانه پدافند هوایی منطقه‌ای تاکید کرد


ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام، (چپ) و ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل. ١٧ ژوئیه ٢٠٢٢
ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام، (چپ) و ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل. ١٧ ژوئیه ٢٠٢٢

مایکل اریک کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) روز یکشنبه وارد اسرائیل شد و با مقامات ارشد نظامی اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کرد.

طبق بیانیه سنتکام، ژنرال کوریلا در دیدار با فرماندهی ارتش اسرائیل به بحث درباره «اهمیت یک سامانه هوایی و موشکی یکپارچه و همچنین نیاز مداوم به همکاری امنیتی نیرومند منطقه‌ای» پرداخت.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، اواخر خردادماه اعلام کرد کشورش در حال ایجاد یک ائتلاف هوایی منطقه‌ای با حمایت ایالات متحده آمریکا است.

ایران این طرح دفاعی را که به کشورهای مشارکت‌کننده از جمله عربستان سعودی، اسرائیل، و امارات متحده عربی اجازه می‌دهد تهدیدهای هوایی را پیش از ورود به قلمرو سرزمینی‌شان شناسایی و منهدم کنند، «تنش‌زا» خوانده است.

در بیانیه سنتکام، ژنرال کوریلا با اشاره به گفته‌های رئیس جمهوری و وزیر دفاع آمریکا مبنی بر تعهد «آهنین» واشنگتن به دفاع از اسرائیل گفته است: «امنیت منطقه‌ای برای سنتکام و ارتش اسرائیل از بیشترین اهمیت برخوردار است.»

در مقابل ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، هنگام دیدار با ژنرال کوریلا با اشاره به منافع مشترک کشورش و آمریکا گفت اورشلیم از طریق همکاری با سنتکام توانسته است سامانه مبتکرانه دفاع منطقه‌ای را ترویج دهد که «پاسخ عملیاتی وسیع و درستی به تهدیدهای امنیتی متعدد در منطقه» خواهد داد.

بنی گانتز نیز با انتشار عکسی از دیدار خود و رئیس سنتکام گفت: «بحث امروز ما متمرکز بر چالش‌های جاری منطقه‌ای از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و نیابتی‌هایش» بود.

روزنامه «تایمز اسرائیل» به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده که هنوز بر روی ابتکار سامانه دفاع هوایی یکپارچه کار می‌شود و بازرسی بایدن از برخی از فناوری‌هایی که اسرائیل به متحدان منطقه‌ایش صادر می‌کند، حاکی از موافقت وی با این همکاری‌هاست.

فرمانده سنتکام روز شنبه نیز از مرکز نیروهای «مغاویر الثوره» در مرز «التنف» در مثلث مرزی عراق، اردن، و سوریه دیدار کرد که ٧ ژوئن هدف حمله روسیه قرار گرفته بود.

اسرائیل امیدوار به مشارکت آمریکا در توسعه و استقرار پروژه «پرتو آهنین» است.

سنتکام سپتامبر سال گذشته به طور رسمی مسئولیت همکاری‌های نظامی آمریکا با اسرائیل را در اختیار گرفت. تا پیش از آن، روابط نظامی واشنگتن با اسرائیل به منظور جلوگیری از بروز تنش با هم‌پیمانان عرب، در حیطه مسئولیت‌های فرماندهی نیروهای ایالات متحده برای اروپا، یوکام، قرار داشت. اما برقراری و گسترش روابط میان اسرائیل و هم‌پیمانان عرب آمریکا در سال‌های اخیر، سبب از بین رفتن نگرانی‌ها از بروز چنین تنش‌هایی شد.

XS
SM
MD
LG