لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

اسرائیل پس از بازگشایی حریم هوایی عربستان پرواز به آسیا را گسترش می‌دهد


تصویری از دم یک هواپیمای غیرنظامی اسرائیلی (آرشیو)
تصویری از دم یک هواپیمای غیرنظامی اسرائیلی (آرشیو)

همزمان با صدور اجازه دسترسی بدون محدودیت هواپیماهای غیرنظامی اسرائیل به حریم هوایی عربستان، خطوط هوایی تجاری اسرائیل از گسترش شبکه پروازی خبر می‌دهند.

خطوط هوایی اسرائیلی می‌گویند که قصد دارند با ایجاد مسیرهای جدید به هند و دیگر مقاصد آسیایی، در سوخت و زمان صرفه‌جویی کنند.

با این حال، وزیر حمل و نقل اسرائیل گفته است در غیاب روابط علنی میان دو کشور و نظر به گفت‌وگوها درباره گنجاندن عمان در کریدور، اجرای این طرح می‌تواند دست‌کم تا چند هفته به طول بیانجامد.

پیش از اعلام روز جمعه ریاض، هواپیماهای اسرائیلی تنها در صورتی می‌توانستند بر فراز عربستان پرواز کنند که مقصدشان امارات متحده عربی و بحرین باشد. اما حذف محدودیت‌های دسترسی به حریم هوایی عربستان، اکنون به آنها این امکان را می‌دهد که از آسمان آن کشور برای پرواز به مقاصد آسیایی نیز استفاده کنند.

دو شرکت هواپیمایی ال‌آل‌ اسرائیل و آرکیا که از قبل برای اخذ مجوز پرواز بر فراز عربستان اقدام کرده‌اند، می‌گویند با این اقدام مدت‌زمان سفرهایشان به هند و تایلند دو ساعت و نیم کاهش می‌یابد.

پروازهای اسرائیلی به این دو مقصد با دور زدن حریم هوایی عربستان، از دریای سرخ و مجاورت یمن انجام می‌شود.

وزارت گردشگری اسرائیل گفته است که بازشدن کریدور سعودی در نهایت موجب کاهش ٢٠ درصدی بلیط پروازها به مقاصد آسیایی می‌شود.

یک مقام اسرائیلی نیز روز شنبه گفت که انتظار دارد با گشایش اخیر، مسلمانان اسرائیلی بتوانند از سال آینده برای شرکت در مناسک حج مستقیما از اسرائیل به عربستان سعودی پرواز کنند.

XS
SM
MD
LG