لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

رهبران آمریکا و اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تعهد مشترک دادند


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل 
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل 

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه متعهد شدند که از دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای جلوگیری کنند. این تعهد نوعی نمایش اتحاد میان این دو کشوری است که مدت‌ها بر سر رویکرد دیپلماتیک با تهران اختلاف داشتند.

بایدن پیش از این اقدام که از آن به عنوان «اعلامیه اورشلیم» یاد شده است، در مصاحبه‌ با یک شبکه تلویزیونی اسرائيلی گفت استفاده از زور علیه برای بازداشتن ایران از رسیدن به سلاح‌ هسته‌ای «آخرین راه حل» است. اسرائیل بارها خواستار «تهدید نظامی معتبر» قدرت‌های جهانی علیه ایران شده است سخنان آقای بایدن اقدامی آشکار در جهت انطباق با آن درخواست‌ها است.

جو بایدن، برای نخستین بار به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه وارد اسرائیل شد.

واشنگتن و اسرائیل به طور جداگانه بارها به طور غیرمستقیم از جنگ پیشگیرانه احتمالی با ایران سخن گفته‌اند. با این حال به نوشته رویترز، اینکه آیا این کشورها توانایی یا اراده لازم برای انجام حمله نظامی را دارند یا خیر، موضوعی مورد بحث بوده است.

در بیانیه روز پنجشنبه در اورشلیم بر حمایت آمریکا از برتری نظامی منطقه‌ای اسرائیل و توانایی «در دفاع از خود» تاکید شده است.

این بیانیه می‌گوید «ایالات متحده تاکید دارد که بخش جدایی‌ناپذیر این وعده، تعهد به این است که هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را ندهد و این کشور آماده است تا از همه عناصر قدرت ملی خود برای اطمینان از این نتیجه استفاده کند.» جمهوری اسلامی ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را انکار می‌کند.

XS
SM
MD
LG