لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

رئیس اتحادیه اروپا خواستار احتیاط در تجارت «فناوری‌های حساس» با چین شد


اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (آرشیو)
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (آرشیو)

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز پنجشنبه ۱۰ فروردین، هشدار داد که اتحادیه اروپا باید برای حفاظت از تجارت و سرمایه گذاری خود در مقابل چین که ممکن است از آنها برای اهداف امنیتی و نظامی خود استفاده کند، آماده باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم فون در لاین در سخنرانی خود که پیش از سفر به چین در هفته آینده انجام شد، گفت مهم است که جلوی «فناوری‌های حساس» که می‌توانند برای چین ابزاری برای سرکوب گری‌های امنیتی یا محدودیت‌های حقوق بشر باشد را گرفت.

او افزود: «سیاست‌های در حال تغییر چین ممکن است ما را ملزم به توسعه ابزارهای دفاعی جدید برای برخی از بخش‌های بسیار مهم کند.»

اورسولا فون در لاین گفت: در موارد استفاده دوگانه یا در مواردی که حقوق بشر ممکن است دخیل باشد، باید این کاملاً روشن باشد که «سرمایه‌گذاری یا صادرات در راستای منافع امنیتی ما باشد.»

کمیسیون اروپا که شعبه اجرایی اتحادیه اروپا است، مسئولیت تجارت بین‌المللی به نمایندگی از ۲۷ کشور عضو آن را به عهده دارد و همچنین از منافع آنها در سازمان تجارت جهانی دفاع می‌کند.

خانم فون در لاین گفت که اتحادیه اروپا باید اقدامات دفاعی خود را بیشتر بر روی «زمینه‌های حساس با فناوری‌های پیشرفته» مانند میکروالکترونیک، محاسبات کوانتومی، روباتیک، هوش مصنوعی و بخش بیوتکنولوژی متمرکز کند.

او در نشستی که توسط اندیشکده «مرکز سیاست اروپا» و «انستیتوی مطالعات چین مرکاتور» برگزار شده بود، به گروهی از دانشگاهیان گفت: «باید اطمینان حاصل کنیم که سرمایه، تخصص و دانش شرکت‌های ما برای ارتقای قابلیت‌های نظامی و اطلاعاتی کسانی که رقبای سیستمی ما نیز هستند مورد استفاده قرار نگیرند.»

سخنرانی رئیس کمیسیون اروپا در شرایطی انجام شد که اتحادیه اروپا در حال بازنگری در روابط سست خود با چین است، آن هم با توجه به این که پکن از جنگ روسیه در اوکراین حمایت می‌کند.

اورسولا فون در لاین گفت: با این حال، قطع نکردن روابط سیاسی، اقتصادی یا علمی با چنین «شریک تجاری حیاتی» مهم است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز قرار است هفته آینده به چین سفر کند و در برخی از رویدادهای که خانم فون در لاین در آنها حضور دارد، شرکت کند. پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، هم قرار بوده است که به دعوت شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روزهای پنجشنبه و جمعه به پکن سفر کند.

این مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس تهیه شده است

XS
SM
MD
LG