لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

نتیجه یک تحقیق: بودجه «امور دفاعی و امنیتی» در لایحه سال آینده، ۱/۴ برابر آموزش و پرورش عمومی است


IRGC Groups مانور گردان‌های امنیتی «امام علی»
IRGC Groups مانور گردان‌های امنیتی «امام علی»

پایگاه «داده‌های باز ایران» پس از بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲، اعلام کرده است که اعتباراتی که به «امور دفاعی و امنیتی» اختصاص داده است ۳۸/۵ درصد رشد داشته است.

دولت در لایحه بودجه سال آینده، ۲۷۲/۶ هزار میلیارد تومان اعتبار به «امور دفاعی و امنیتی» اختصاص داده است.

پایگاه «داده‌های باز ایران» حساب کرده است که این رقم ۱/۴ برابر اعتبارات امور آموزش و پرورش عمومی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ است.

«داده‌های باز ایران» پیشتر نیز در گزارشی تحقیقی اعلام کرده بود که بودجه سازمان ‌زندان‌ها در ایران، سه و نیم برابر مجموع اعتبارات پنج دانشگاه بزرگ کشور شده است.

در گزارش جدید این پایگاه از افزایش بودجه «امور امنیتی و دفاعی» توضیح داده شده که به دلیل «گستردگی فعالیت‌های اقتصادی نهادهای نظامی و امنیتی» و «ساختار پیچیده و غیرشفاف آنها» نمی‌توان برآورد دقیقی از بودجه واقعی آنها به دست آورد.

امور دفاعی ‌و امنیتی در لایحه بودجه سه فصل «حفظ نظم و امنیت عمومی»، «دفاع» و «تحقیق و توسعه امور دفاعی و امنیتی» را در برمی‌گیرد.

فصل «حفظ نظم و امنیت عمومی» رقمی حدود ۸۰/۲ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود و بودجه آن در لایحه سال آینده افزایش ۳۸/۷ درصدی داشته است.

»داده‌های باز ایران» تأکید کرده است که تعداد دستگاه‌هایی که فعالیت آنها در «حوزه امنیتی» تعریف می‌شود، بسیار است و اعتبارات شماری از آنها را عنوان کرده است.

بررسی‌های «داده‌های باز ایران» همچنین نشان می‌دهد اعتبارات فصل دفاع نیز به شش دستگاه اصلی از جمله «قرارگاه قرب بقیه‌الله» تعلق می‌گیرد.

در گزارش پایگاه «داده‌های باز ایران» آمده که از این قرارگاه به عنوان «قرارگاه جنگ نرم» یاد می‌شود و هر چند فعالیتهایش را «فرهنگی» توصیف می‌کند ولی وابسته به سپاه است و فرماندهی آن بر عهده محمدعلی جعفری است که قبل از حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران بود.

این فرد در سال ۱۳۸۹ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد.

پایگاه «داده‌های باز ایران» می‌گوید رشد ۵۴/۷ درصدی اعتبارات قرارگاه بقیه‌الله در لایحه بودجه ۱۴۰۲، نشانگر «اهمیت فعالیت‌های این قرارگاه» است.

یکی از زیرمجموعه‌های این قرارگاه، «سازمان سراج» است که به سرمایه‌گذاری برای ساختن فیلم و موزیک ویدئو و فعالیت در فضای مجازی با هدف پیشبرد اهداف تبلیغاتی سپاه مشغول است.

«سازمان هنری رسانه‌ای اوج» نیز از دیگر زیرمجموعه‌های قرارگاه بقیه‌الله است و پس از اعتراضات سال ۸۸ تأسیس شد و در حوزه‌های مختلفی مانند سینما، تئاتر، موسیقی و تبلیغات شهری فعالیت می‌کند و بیشتر بر تبلیغ مواضع علی خامنه‌ای متمرکز است.

XS
SM
MD
LG