لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید: «تحریم‌ تنها راه متوقف کردن ایران است»


Israel Iran Protest
Israel Iran Protest

وزیر اطلاعات اسرائیل روز چهارشنبه در نشست رهبران زن روزنامه جروزالم پست در تل آویو گفت که تحریم‌های فلج کننده تنها راه برای جلوگیری از کشتار معترضان و توسعه سلاح هسته‌ای ایران است.

گیلا گاملیل، در سخنرانی در اجلاس رهبران زنان، اهمیت گسترش نفوذ زنان را توصیف کرد و به هدف خود از تبدیل وزارت اطلاعات به یک بازوی قدرتمند اشاره کرد.

گاملیل، یکی از باسابقه ترین سیاستمداران زن اسرائیل در بخشی از این سخنان به تهدید شدید ایران اشاره کرد. گاملیل گفت: «بزرگترین تهدید استراتژیک برای اسرائیل، برنامه هسته‌ای ایران است.»

وی با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران بدون شک بزرگترین تهدید استراتژیک برای اسرائیل و منطقه است، از متحدان اروپایی، آمریکا و اسرائیل خواست تا تحریم های بیشتری [علیه ایران] اعمال کنند.

گاملیل گفت: «این فقط رقابت جمهوری اسلامی برای رسیدن به بمب نیست که تحریم‌ها‌ می‌توانند مانع آن شوند، بلکه [تحریم] می‌تواند سرکوب وحشیانه معترضان در ایران را نیز متوقف کند.

او همچنین توضیح داد که این اعتراض یک محرک بسیار واضح داشت، «مرگ هولناک مهسا امینی، زن ۲۲ ساله، که تنها به دلیل اینکه حجاب خود را به گونه‌ای بر تن کرده بود که پلیس اخلاق رژیم را راضی نمی کرد مورد ضرب و شتم قرار گرفت. اما آنچه که با اعتراض به حجاب آغاز شد به سرعت تبدیل به یک اعتراض گسترده مردمی شد که سراسر کشور را فرا گرفت.»

وی ادامه داد: «در تمام این مدت، زنان شجاع ایرانی سرآمد بوده‌اند و حتی دختران در سن مدرسه نیز حاضرند جان خود را برای آزادی به خطر بیاندازند.»

گاملیل همچنین خاطرنشان کرد که این اعتراض فقط مخالفان ایرانی و گروه‌های اقلیت را به خیابان‌ها نمی‌آورد، بلکه همراهی اعضای طبقه متوسط را نیز در پی داشته که بسیاری از آنها شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند.

با این حال، رژیم ایران به شدت اعتراضات را سرکوب کرده و حداقل «پانصد» معترض را کشته و حدود «بیست هزار نفر» دیگر را دستگیر کرده است.

گاملیل گفت: «ما می دانیم در زیرزمین های تاریک زندان های ایران چه می گذرد. این فقط ضرب و شتم نیست، بلکه شکنجه شدید و اعمال تجاوز جنسی علیه زنان، مردان و حتی افراد زیر سن قانونی است.»

او گفت که تنها راه برای جلوگیری از این امر، تحریم‌های فلج‌کننده است.

XS
SM
MD
LG