لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

زیان ماهیانه ۱۰ هزار میلیارد تومانی قطعی و فیلترینگ اینترنت بر اقتصاد دیجیتال


فیلترینگ در ایران
فیلترینگ در ایران

بررسی‌‌های جدید نشان می‌دهد قطعی و فیلترینگ اینترنت در ایران از مهر تا پایان دی‌ امسال ماهیانه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد مردم ایران زیان زده است.

رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با فرض اینکه اختلال در اینترنت اثری ۲۵ درصدی بر اقتصاد دیجیتال گذاشته باشد، زیان چهار ماه قطعی و اختلال اینترنت دستکم به بیش از ۳۹ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

فرزین فردیس معتقد است قطع و فیلترینگ اینترنت علاوه بر زیان فراوانی مالی باعث فرار سرمایه‌گذاران از این حوزه شده چرا که صاحبان سرمایه می‌دانند حضورشان در ایران خطرات زیادی دارد که این امر در دراز مدت باعث نابودی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد شد.»

گفتنی است چندی پیش پایگاه «داده‌های باز ایران» در یک گزارش تحلیلی تخمین زد که قطعی و اختلال اینترنت در چهار ماه گذشته ده‌ها هزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران زیان وارد کرده است.

این رقم معادل هزینه معیشت ماهانه بیش از پنج میلیون خانواده کارگری است.

رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، مهر امسال اعلام کرد که یک ماه اخلال در شبکه اینترنت کشور، ۳۵ هزار میلیارد تومان به اقتصاد حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات زیان زده است.

او همچنین گفت که خسارت غیرمستقیم این اختلالات ۴۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.
بررسی‌های پایگاه «داده‌‌های باز ایران» نشان می‌دهد که در سناریویی «خوش‌بینانه» و با فرض این که اختلال در اینترنت اثری ۲۵ درصدی بر اقتصاد دیجیتال باقی گذاشته باشد، زیان ماهانه به حدود ۹.۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد که برای چهار ماهه مهر تا دی ماه امسال این زیان ۳۹.۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بنا بر این تحقیق در دو فرضیه دیگر چنان‌چه این اثر ۵۰ و ۷۵ درصد در نظر گرفته شود، زیان وارده در چهار ماه به ترتیب بیش از ۷۸ هزار میلیارد و بیش از ۱۱۷ هزار میلیارد خواهد بود.

ضرر قابل توجه اقتصادی و آسیب به کسب‌وکارها در اثر اختلال در اینترنت در حالی است که پایگاه داده‌های باز ایران با بررسی اعتبارات اختصاص‌یافته به ۲۵ نهاد مذهبی-تبلیغی در سند بودجه سال ۱۴۰۲ از افزایش ۷۰ درصدی بودجه این نهادها خبر داده است.

پایگاه «داده‌های باز ایران» می‌گوید شمار دستگاه‌های مذهبی که هرساله از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، بیش از این است. این نهادها عملکرد مشخصی ندارند و کارنامه آنها شاخص‌های کمی قابل‌سنجش ندارد. آنها عموما به‌واسطه یا باواسطه زیر نظر به زیرمجموعه‌های مرتبط با علی خامنه‌ای فعالیت می‌کنند.

«اقتصاد۲۴» نیز گزارش داده است که بودجه مرکز خدمات حوزه علمیه از دوهزار و ۷۸۰ میلیارد تومان به شش‌هزار و ۴۰۱ میلیارد تومان رسیده، یعنی بیش از ۱۳۰ درصد افزایش یافته است.
همچنین بودجه مرکز رسیدگی به امور مساجد ۹۸ درصد افزایش یافته و به رقم ۹۸ میلیارد تومان رسیده است.

XS
SM
MD
LG